Su Elçileri Derneği’nin “Temiz su, yeşil vatan” sloganıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Samsun’dan yola çıkan mobil eğitim tırı, Burdur’a geldi.

Su Elçileri Derneği tarafından gençler ile çocuklara yönelik çevre ve su konularında bilinçlendirme yapılması amacıyla oluşturulan mobil eğitim tırı  Burdur Şeker Fabrikası bahçesinde ziyarete açıldı.

Mobil eğitim tırında ilkokul öğrencilerine su tüketimi, suyun önemi, kuraklık gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Eğitimin sonunda öğrencilere hediyeler ve ‘Su Elçisi’ sertifikası verildi.

Öğrenciler çizgi film karakterleriyle eğlenceli dakikalar da yaşadı.

Etkinlik hakkında gazetecilere konuşan DSİ 18. Bölge Müdür Yardımcısı Murat Altınkaya; “Bugün DSİ Genel Müdürlüğümüzün katkıları ve öncülüğünde kurulan Su Elçileri Derneği’nin ilkokul çağındaki çocukları suya yönelik bilinçlendirmek ve çocuklara suyun önemini, suyun değerini kavratmak maksadıyla bir organizasyon sergileniyor.  Burdur mobil eğitim tırının Türkiye’de yaklaşık 40. durağı oldu.  Bu, projenin sadece bir ayağı. İl il dolaşarak suyun önemi anlatılıyor. Farklı faaliyetler de var. TRT Çocuk’ta derneğin hazırladığı Su Elçileri adlı programımız var, suyun önemini anlatan. Burada çocuklara 10 dakikalık bir gösterim yapıyoruz. Suyun önemiyle ilgili arkasından sertifika veriyoruz ve çocuklarımız sertifikalı su elçisi oluyorlar. Eğlenceli karakterlerimiz var. Amacımız hem eğlendirmek hem de suyun önemi hakkında bilinçlendirmek.” dedi.

-Muhammet Fatih Başcı