Uzun süredir haklarını talep eden staj ve çıraklık mağdurları için sevindirici bir haber geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamına alınmayan bu kesimin hakları için önemli bir adım atıldı.

Staj ve çıraklık sürelerinin sigortalılık süresine sayılması talebi, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyordu. Bu konudaki çalışmalar nihayet sonuç verdi ve staj ve çıraklık mağdurlarının emeklilik haklarına kavuşmaları için yasal düzenleme çalışmaları başlatıldı.

Çalışmalar Neler Kadar İlerledi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, staj ve çıraklık mağdurlarının sorununa çözüm bulmak için aktif bir şekilde çalışıyor. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak yasa metni, ilgili bakanlıklardan ve komisyonlardan görüş alındıktan sonra TBMM'ye sunulacak.

Taslak Yasa Metninde Neler Var?

Taslak yasa metninde, staj ve çıraklık sürelerinin sigortalılık süresine sayılması için gerekli düzenlemeler yer alıyor. Bu sayede staj ve çıraklık mağdurları, emeklilik için gereken prim günlerini tamamlayarak hak ettikleri emekliliğe kavuşabilecekler.

Ne Zaman Yasalaşacak?

Staj ve çıraklık mağdurlarının sorununa çözüm getiren yasa metninin TBMM'de ne zaman yasalaşacağı henüz belli değil. Ancak en kısa sürede yasalaşması ve bu mağduriyetin giderilmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Staj ve Çıraklık Mağdurları Ne Yapmalı?

Sarıyer Belediyesi Sınavsız 40'tan Fazla Personel Alımı Başladı! Sarıyer Belediyesi Sınavsız 40'tan Fazla Personel Alımı Başladı!

Staj ve çıraklık mağdurları, yasal düzenlemeyle ilgili gelişmeleri takip etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirler. Ayrıca, bu konuda faaliyet gösteren dernek ve platformlarla da iletişime geçerek bilgi alabilirler.

Staj ve çıraklık mağdurlarının haklarına kavuşması için önemli bir adım atıldı. Yasal düzenlemenin tamamlanması ve bu mağduriyetin giderilmesi, milyonlarca vatandaşı sevindirecek bir gelişme olacaktır.

Özgür Özel "Milletin ihtiyaçlarını dile getirmek, ilgilileri ile müzakere etmek görevimizdir. Staj ve Çıraklık Sigortası Mağduriyeti devam ediyorsa; önce anlatmak, konuşmak, müzakere etmek ve muhataplarımızı ikna etmek ve mağdurların sesini duyurmak boynumuzun borcudur."

Kaynak: HABER MERKEZİ