GündemManşetSÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ! Dağlıca’daki hain terör saldırısı büyük bir infiale yol açtı

5 sene ago

Hakkari Dağlıca, Pazar günü alçakça bir pusuya daha sahne oldu. Operasyona giden iki zırhlı araca düzenlenen mayınlı saldırıda çok sayıda asker şehit oldu, çok sayıda asker yaralandı.

YASTAYIZ: Terörle mücadelede son yılların en kanlı günlerini yaşıyan Türkiye, 6 Eylül Pazar günü Hakkari’den gelen bir saldırı haberi ile yasa boğuldu. Yüksekova’da Dağlıca bölgesinde düzenlenen mayınlı saldırıda şehit sayısı ile ilgili pek çok iddia var. Henüz şehit sayımız hakkında net, resmi bir açıklama yapılmayışı dolayısıyla dün günboyu, medyada, internet ve sosyal medya mecralarında pek çok spekülasyon, bilgi kirliliği yaşandı.

Dağlıca’daki alçak hain pusu, büyük bir üzüntü ve tepkiye neden oldu. Pazar akşamı sosyal medya ortamında teröristlere, hain saldırıya büyük bir tepki vardı… “Artık yeter, sözün bittiği nokta, en sert tepki gösterilmeli, artık askerimiz ve polisimiz ölmesin, şehitlerimiz olmasın tarzında milyonlarca paylaşım” sosyal medyayı kapladı. Vatandaşlar, terör eylemlerine karşı Dağlıca bölgesinde de en sert tedbirlerin alınmasını istedi.

Pazar günü saat 15.00 sıralarında Dağlıca Tabur Komutanlığı’dan operasyona gitmek üzere ayrılan askerlerin bulunduğu iki zırhlı araç, Yeşiltaş köyü yakınlarında PKK’lı teröristlerin bombalı saldırısına uğradı. Teröristler, daha önce yola döşedikleri patlayıcıyı askeri araçların geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlattı.Özel birliklerin de katıldığı operasyonda teröristlerle sıcak temas kuruldu ve yağışlı hava koşullarına rağmen çatışmalar sabaha kadar devam etti. Teröristlerin mevzileri havadan da vuruldu. F4 ve F16’lar 13 hedefi yerle bir etti. Çok sayıda teröristin de etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Dağlıca bölgesinde bulunan 3’üncü Motorize Piyade Taburu’na 21 Ekim 2007 tarihinde PKK’lı teröristler tarafından yapılan saldırıda 12 asker şehit olmuş, 17 asker yaralanmıştı. Teröristler kaçırdıkları 8 askeri de bir süre ellerinde tutmuşlardı. Çatışmada 32 terörist de ölü olarak ele geçirilmişti.

Hain saldırıda PKK’lıların mayınları 100 metre aralıklarla döşediği öğrenildi. Hainlerin, ardından da konvoydaki askerlere birçok noktadan kurşun yağdırdıkları belirtildi.

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA GECE YARISI GELDİ: Dağlıca’daki saldırıyla ilgili Genelkurmay’dan gece yarısı açıklama yapıldı:

‘ŞEHİT LER ve YARALILAR VAR’ DENİLDİ, SAYI VERİLMEDİ: Genelkurmay’ın açıklamasında operasyonların devam ettiği vurgulandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive