EğitimManşetSosyal projelerle ilimizde proje kültürü gelişiyor, yaygınlaşıyor

1 sene ago

Burdur Valiliği öncülüğünde, liderliğinde birbiri ardına hayata geçirilen sosyal projeler kent’teki proje kültürünü geliştirmeyi, toplumun geniş kesimlerine ulaşmayı sağlıyor.

Valilik görevine başladığı bu yana ısrarla proje vurgusu yapan, proje kültürünün yaygınlaşması hedefini işaret eden Vali Hasan Şıldak’ın yakın takip ve çabalarıyla sosyal projeler şekillenmeye, olgunlaşmaya devam ediyor.

İnsan unsurunu dikkate alan, insan odaklı sosyal projelerde dezavantajlı gruplar, kadınlar, çocuklar ile yaşlıların yaşamınıçkolaylaşıtıran proje çalışmalarına ağırlık veriliyor. Valilik tarafından uygulaması başlatılan; “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında hazırlanan projeler ve etkinlikler bir bir uygulamaya konulmaya devam ediyor.

Valiliğin yaptığı açıklamada, dezavantajlı vatandaşlar ve ailelerinin hedef grup olarak belirlendiği “Çatı Proje” kapsamında altı başlıkta uygulanacak “Aranızdayız, Şühedalara Vefa, Sağlıkla Yaş Alıyorum, Paylaştıkça Çoğalır, Sevgi İle El Ele, Evim Okulum Okulum Evim” adlı alt projelerin, paydaş kurumlar tarafından çeşitli etkinlik ve faaliyetlerle uygulamaya konduğu bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu kapsamda sosyal-ekonomik destek ihtiyacı olan ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesi yönelik “Paylaştıkça Çoğalır” alt projesi kapsamında Burdur Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlanan “Benim Odam İle Gelecek Ellerimde” faaliyeti yürütüldü.

Vakfın sosyal ve ekonomik destek sağladığı ailelerin öğrenimlerine devam eden çocuklarına yönelik hazırlanan “Benim Odam İle Gelecek Ellerimde” faaliyeti kapsamında belirlenen 12 ailenin evinde eğitim odası oluşturularak, çalışma masası takımları, kütüphane, baza, yatak ve çeşitli kırtasiye malzemeleri ile aileleri desteklendi.

Vali Hasan Şıldak projeyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; bizzat başlattığı ve çatı proje olarak büyük önem verdiği ‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’nin’ meyvelerini almaya başladıklarını belirterek, “Paylaştıkça Çoğalır” alt projemiz kapsamında Vakfımız tarafından çocuklarımızın eğitim süreçlerine destek olmak amacıyla başlatılan “Benim Odam ile Gelecek Ellerimde” etkinliği ile, eğitimde fırsat ve imkân eşitliği sağlamak için öğrencilerin evlerindeki ders çalışma ortamlarının iyileştirilerek, en uygun ve en verimli çalışma koşullarının oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.

Bu projenin aynı zamanda destek oldukları çocukları motive ederek eğitim süreçlerine olumlu yansıyacağına yürekten inandığını ifade eden Vali Şıldak, faaliyeti hazırlayarak uygulamaya koyan Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeline teşekkür etti.

Çatı proje olarak “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında, altı alt başlıkta Engelli Bireyler ve Ailelerine yönelik “Aranızdayız”, Şehit Yakınları ve Gazilerimize yönelik “Şühedalara Vefa”, Yaşlı vatandaşlarımıza yönelik “Sağlıkla Yaş Alıyorum”, Sosyal-Ekonomik Destek İhtiyacı Olan Ailelerimize yönelik “Paylaştıkça Çoğalır”, Koruma ve Bakım Altında Bulunan Çocuklarımıza yönelik “Sevgi ile El Ele”, Evde Özel Eğitim Hizmeti Alan Öğrencilerimize yönelik “Evim Okulum Okulum Evim” projelerini çeşitli etkinliklerle uygulamaya koyduklarını belirten Vali Şıldak, gönüllülüğe dayanan toplumun tüm kesimlerine yönelik farkındalık geliştirmeyi, gönüllü çalışmaların ve sosyal sorumlulukların yaygınlaşmasını sağlamayı amaçladıklarını, bu etkinliklerle, proje kültürünün ilimizde ve bütün kurumlarda yaygınlaşmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive