31 mart 2024 mahalli idareler seçiminde son viraja girilirken, yarın yerel yönetimlerde, seçmen son sözü sandıkta söyleyecek.

Burdur’da da yerel seçimlere sayılı saatler kala, seçim heyecanı giderek artarken, Burdur il merkezinde belediye başkanlığı seçimi büyük bir rekabete sahne olmaya hazırlanıyor.

YENİ GÜN ANALİZ

1963’ten bu yana yerel seçimlerde Burdur belediye başkanlığı yarışı 1963 yılından bu yana beş yıldada bir yapılan yerel seçimlerde Burdur şehir merkezinde belediye başkanlığı seçimleri, iki büyük akımın merkez sağ - merkez sol ekollerin kıyasıya yarışları şeklinde geçti. 1980 ihtilaline kadar Adalet Partisi (AP) ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başkan adaylarının Burdur şehir merkezindeki yarışları, Burdur siyaset tarihine geçerken, 1980’den sonra ise; iktidar Anavatan Partisi (ANAP) karşısında SODEP- SHP, 1990’dan sonra da DYP - CHP rekabetine, 2000’li yıllardan sonra ise, AK Parti - CHP yarışına, mücadelesine dönüştü...

1984’ten bu yana son 40 yılda Burdur merkezde sosyal demokratlar 6 kez, AK Parti 2 kez kazandı Nitekim 1984 yılından bu yana son 40 yılda sekiz kez gerçekleşen yerel seçimlerde Burdur merkezde il belediye başkanlığının 6’sını sosyal demokrat çizgideki partiler kazanırken, 2004 ve 2009 mahalli seçimlerini ise, AK Parti kazandı. Yani; son 40 yılda Burdur merkezde solun sağ partilere karşı 6’ya 2 gibi bir üstünlüğü söz konusu...

2024 yerel seçimlerinde de Burdur merkezdeki seçim yarıında, son 20 senede olduğu gibi CHP - AK Parti yarıı öne çıktı.

CHP mevcut başkan Ali Orkun Ercengiz ile yeniden kazanarak yerel iktidarını Burdur il merkezinde sürdürmek isterken, AK Parti ise, MHP ile iş birliği yaparak adayı Mehmet Şimşek ile, iki dönemdir son 10 yıldır alamadıı belediyeyi yeniden kazanma hedefi taşıyor.

Yorgun seçmen...
Genel siyaset, kutuplaşma mı, ekonomi mi belirleyici olacak; Yerel hizmetler, aday faktörü, değişim beklentisi mi etkili olacak?

Bir türlü ülke genelinde olduğu gibi beklenen seçim havasının oluşmadığı, seçmenin yorgun olduğu, siyasetten beklentisinin azaldığı Burdur’da da her ne kadar seçim yerel seçim olsa da, adaylar öne çıksa da genel siyasetin, kutuplaşma ikliminin, ideolojik oyların, giderek artan ekonomik zorlukların, ekonominin oy tercihlerine yansıyıp yansımayacağı iki gün sonra belli olacak.

AK Parti cephesi ise; ekonomik zorluklardan ziyade seçimin bir yerel seçim olduğu, Burdur’da iki dönemde son 10 yıllık süreçte yerel hizmetlerde istenilen ivmenin yakalanamadığını, Burdur’da bir değişim zamanının geldiği temasını işliyor.

PROJELERİN YARIŞI

Her ne kadar seçim bir yerel seçim atmosferinden öte genel söylemler üzerinden yürüyor gibi gözükse de pek çok yerde olduğu gibi Burdur’da da gerek il merke- zi gerek ilçe merkezlerinde son günlerde adayların projeleri, vaatleri de öne çıkmaya başladı.

Projeler, vaatler noktasında Burdur il merkezinde yine iki adayın, partinin projeleri yerel gündemde daha çok yer kapladı. CHP adayı Ali Orkun Ercengiz ile Cumhur İttifakı adayı Mehmet Şimşek’in kamuoyu ile paylaştıkları projeler, görselleri, videoları, reklamları medyada geniş yer buldu.

Özellikle internet mecrası, sosyal medya ağlarında projeler ile ilgili paylaşımlar, eleştiriler, yorumlar geniş yankı buldu. “Projelerin içerikleri, maliyetleri, neden şimdiye kadar yapılmadığı gibi” yorumlar öne çıkan hususların başında geldi.

Burdur’da 2024 yerel seçim kampanyasına, ‘içme suyu sorunu’ damgasını vururken, ‘AVM beklentisi’ başta olmak üzere ‘sosyal alanlar, sosyal donatı alanları talepleri, ulaşım sıkıntıları’ diğer öne çıkan konu başlıkları oldu.

Nitekim; Burdur’da seçimlerin en iddialı iki adayı da vaatleri ve hazırladıkları projelerde, bu konular üzerine yoğunlaştılar. “Su, AVM, Şeker Plajı, otopark, deprem planı, Yukarı Pazar, motor sporları pisti, kadınlara yönelik istihdam, dijital belediyecilik hizmetleri, imar planı revizyonu” gibi projeler, vaatler, her iki adayın da iddialı şekilde dile getirdiği çalışmalar oldu.

BURDUR BELEDİYE BAŞKAN, CHP ADAYI
ALİ ORKUN ERCENGİZ’İN ÜÇÜNCÜ DÖNEM VİZYONU ve SEÇİM VAATLERİ:

405739407_875120813970463_927712365295433674_n

“Senir Suyu Geçiş Projesi, Şeker Plajı Kır Düğün Salonları ve Sosyal Donatı Alanları, Burdur Belediyesi Yeni Hizmet Binası, 6 Mart Kent Meydanı, Yeşiltepe Şehitlik Düzenlemesi, AVM, Oto Galericiler Sitesi, Deprem Master Planı, Yeni Revizyon İmar Planı, Alternatif Ulaşım Planı (Hafif Raylı Sistem), Katlı Otopark, Afet Barınma Merkezleri, Yukarı Pazar Kent Kütüphanesi ve Çarşı, Motor Sporları Pisti, Kapalı Spor Salonları, Kadın Emek Çarşısı, Rekreasyon Alanları, Yeni Mahalle Kreşleri, Yeni İtfaiye Binası, Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, Masal Parkı, Marka Caddeler, Kapalı Mahalle Pazarları ve Sosyal Yaşam Alanları, 4 Katlı Pazar Yeri, Oluklaraltı Meydanı, Sosyal Projeler, Kültürr ve spor Faaliyetleri, Yeni GES Projeleri, Restorasyon Projeleri, Halk Plajı 2. Etap, Akıllı Belediyecilik (e-Ruhsat, e-Arşiv).

CUMHUR İTTİFAKI ADAYI MEHMET ŞİMŞEK’İN 8 ANA EKSENDE KAMUOYU İLE PAYLAŞTIĞ̆I PROJELER, VAATLERİ,
YENİ BURDUR VİZYONU;

650x344-ak-parti-burdur-belediye-baskan-adayi-simsek-oldu-1705568717959

“Gerçek Sosyal Belediyecilik ileHuzurlu Şehir Burdur, ŞehirEkonomisini Merkezine AlanÜreten Şehir Burdur, Peyzajı,Mimarisi ve Yeşilliğiyle GüzelŞehir Burdur, Risklerini Bilen veYönetibilen Dirençli Şehir Burdur,Hizmet ve Eser Belediyeciliği ileSağlıklı Şehir Burdur, ÜniversiteŞehri Burdur, Kültür, Sanat veSpor Şehri Burdur, Dijitalleşen Belediye Hizmetleriyle Akıllı Şehir Burdur.

İstasyon Park, Yeni Şeker Plajı, Gazi Katlı Otoparkı, Galericiler Sitesi, Mahalle Sosyal Tesisleri, Akıllı Şehir Burdur, Kьltьr, Turizm Temalı Yeni Yukarı Pazar, Burdur Tramvayı, BİSMEK (İstihdam ve Mesleki Eğitim Kampüsü), Burdur Kent AVM’si, Motor Sporları Aktivite Kampüsü, Spor Okulları, Şehir Tiyatrosu, Deprem Master Planı, 50 Yıllık İзme Suyu, Burdur İmar Planı Revizyonu, Yol Ekonomisi, Eli Öpülesi Yaşlılar ve Emekliler, Başımızın Tacı Kadınlarımız, Burdur Engelleri Aşıyor, Neşemiz Çocuklarımız, Çocuk Köyü, Hayvan Can’dır, Her Yere Fidan Herkese Fidan.”