GündemManşetSoma’da hayatını kaybeden 301 madenci için Burdur’da 301 dilek feneri gökyüzüne bırakıldı

5 sene ago

Soma’da meydana gelen maden ocağı faciasının birinci yılında, 301 madenci için Burdur’da 301 dilek feneri gökyüzüne bırakıldı. Burdur Belediyesi ve Çağgdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, Burdur Gölü kenarında düzenlenen etkinliğe, vatandaşlar da geniş katılım sağladı.

Geçtiğimiz yılın 13 Mayıs’ında yaşanan olayda 301 madenci hayatını kaybetmiş ve olay tüm Türkiye’yi derin yasa boğmuştu. Türkiye’nin en büyük maden faciası olma özelliği taşıyan Soma olayının ardından 1 yıl geçse de 301 madenci unutulmadı. Burdur’da düzenlenen etkinlikte, 301 madenci, 13 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20.00’de, Burdur Gölü’nde gökyüzüne 301 dilek feneri bırakarak, madencilerimi andı. Programda ilk olarak 301 Şehit Madenci için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından dua edildi.
Soma olayının yaralarının henüz kapanmadığını söyleyen Çağdaş Yaşamı Destekleme Burdur Şubesi Başkanı Sergül Canıgür:”bugün 13 Mayıs, Soma faciasının üzerinden bir yıl geçti. Soma’da yaralar kapanmadı. Ülkemizde bir daha maden faciası yaşanmaması için -daha fazla gecikmeden- yetkililerin gerekli önlemleri almasını bekliyor, yitirdiğimiz madencileri saygıyla anıyor, ÇYDD olarak Soma’da var olmaya devam ediyoruz” vurgusu yaptı.
Çağdaş Yaşamı Desteleme Derneği’nin Soma’da gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Başkan Sergül Canıgür, “Derneğimiz 13 Mayıs 2014 günü, 301 maden işçisinin ölümüne neden olan maden faciasından hemen sonra, faciadan zarar görenlere destek olmak amacıyla bir kampanya başlattı. Kampanyayla, faciada yaşamını yitirmiş ya da yaralanmış işçilerin öğrenci olan çocuklarına burs vermek, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere kazadan etkilenenlere psikolojik destek ve rehabilitasyon merkezi oluşturmak, öğrencilere eğitim desteği vermek amaçlandı. Derneğimiz tarafından Soma için açılan destek kampanyasına bugüne kadar bin 262 kişiye kurum destek verdi, 1 milyon 72 bin 689 TL bağış toplandı” şeklinde açıklama yaptı.
Bağışlarla Soma’daki 22’si üniversite öğrencisi olan 186 madenci çocuklarına burs bağlandığını açıklayan Canıgür, “Kampanyadan elde edilen gelirin 53 bin 675 TL’si ile kampanya izni doğrultusunda 7 Temmuz – 22 Ağustos tarihleri arasında, Soma’da kiralanan binada kadın ve çocuklara yönelik eğitim etkinlikleri ve rehabilitasyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmaya psikologlar, pedagoglar, sanat – spor eğitmenleri, anaokulu, sınıf ve branş öğretmenlerinden oluşan 101 gönüllü katıldı. Çalışmalardan yaklaşık 150 çocuk ve anneleri, yakınları yararlandı. Kampanya gelirinin 929 bin 768 TL’siyle derneğimize başvuran ve 22’si üniversite öğrencisi olan 186 madenci çocuğuna burs bağlandı” diye konuştu.
Canıgür, ÇYDD’nin diğer çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Soma kampanyamız başladıktan sonra bazı kişi ve kurumlar Soma’da kalıcı projeler yapmamız için “Soma” koşullu toplam tutarı 293.678,00 TL olan bağış yaptı. Derneğimiz bu koşullu bağışların bir bölümüyle Soma’da sürekli eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları yapabileceği, daha önce üç aylığına kiraladığı binayı satın aldı. Eğitim evi açarak Somaya hizmete devam etmektedir. Eğitim evimizin kapıları ayrıca Somalılara destek vermek isteyen çeşitli kuruluşlara açık tutuluyor. Bu anlamda Washington’da 1999 yılından bu yana geleneksel el sanatlarımızı tanıtma ve düşük gelirli yaratıcılara sürdürülebilir gelir sağlama projeleri yapan Anatolian Artisans Derneği, 24 Somalı kursiyer ile çalışmalar yaptı. ÇYDD Soma Eğitimevindeki atölye çalışmasında kadınlar, Claire Burkert ve Susan Vickery gibi uluslararası el sanatları tasarımcıları tarafından eğitildi. Üretilen ürünlerin ABD’de el sanatları fuarlarında sergilenerek sipariş alınması ve projenin sürdürülebilir olması amaçlanıyor. Bağışların bir bölümüyle de Soma’da engelli çocuklarımızın da yararlanacağı Oyun parkı yapımı hazırlıkları sürüyor. Bugün burada 301 soma şehidi için dilek fenerini ışıklar içinde olmaları için bırakıyoruz.”
301 DİLEK FENERİ GÖKYÜZÜNDE
ÇYDD Şube Başkanı Cagür’ün konuşmasının ardından Burdur Belediyesi Başkan Yardımcıları Serdar Başgül, Ali Say, Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ferit Çelikbaş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Dernek Üyeleri, Çağdaş Yaşam Çocukları ve Burdurlu vatandaşlar, ikişerli gruplar halinde dilek fenerlerini yaktı. Soma Şehitleri için iyi dileklerde bulunan vatandaşlar, şehit madenciler anısına 301 adet dilek fenerini Burdur Gölü’nden gökyüzüne bıraktı.

Burdur Gölü’nden bırakılan dilek fenerleri, göl manzarası ile birleşince izleyenleri hayran bıraktıran, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir görüntü oluşturdu.

Kodlama : SadeMedia Interactive