GenelSokağın nabzını tutanlardan SOKAK SERGİSİ

3 sene ago

Burdur Gazeteciler Cemiyeti ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla bir dizi etkinlik hazırladı. ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nün anlamına, ruhuna uygun, sahadaki gazeteciler için etkinlikler düzenleme kararı alan Cemiyet yönetimi, ilk etkinliğini karma fotoğraf sergisi ile hayata geçirdi.

Burdur genelinde görev yapan basın mensuplarının, sokağın nabızını tutan basın emekçilerinin fotoğraflarının yer aldığı sergi, sokak sergisi formatıyla İstasyon Caddesinde 6 Ocak 2016 Cuma günü açıldı.

İstasyon Caddesindeki sergi açılışında konuşan Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Türkiye’nin basın tarihinde, basın mensuplarının kutladıkları iki özel günleri olduğunu, bunlardan ilk’inin sansürün kaldırıldığı günün 24 Temmuz Basın Bayramı olarak kutlandığını, ikincisinin ise; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu hatırlattı. Çalışan Gazeteciler Günü’nün özel bir anlamının olduğunu dile getiren Başkan Tuncel, “1961 yılında gazetecilerin yasal haklarında sağlananan iyileşmelerden sonra İstanbul’da 9 gazete patronunun üç gün gazete yayınlamayarak boykot kararı almış. Bunun üzerine basın mensupları biraraya gelerek, meslek aşkıyla, azimleriyle, emeğin gücüyle üç gün boyunca ‘Basın’ adıyla bir gazete çıkararak bu boykotu kırmayı başarmışlar. Basın tarihimize geçen bu gelişme, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanıyor.

Biz de sahadaki çalışan arkadaşlarımızın emeklerini ortaya koymak, onları onore etmek için fotoğraf sergisi açıyoruz. İstasyon Caddesi şehrimizin gözde bir bölgesi , daha güçlü bir kimlik kazanması için sokak sergisi geleneğini de başlatmak istiyoruz. Umarım diğer kuruluşlara da örnek olur. İleri süreçte burada tematik etkinlikler planlıyoruz. Salda Gölü, Sagalassos ile ilgili özel çalışmaları sergileyerek, Burdur’un tanıtımına katkı koymayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Yılmaz: Gazeteciler mesai arkadaşımız

Vali Şerif Yılmaz da yaptığı konuşmasında Çalışan Gazetecilerin gününü tebrik ederek; “Verilen bir mücadelenin sonucunda alınan bir gün. Çalışan gazetecilerimizin gününü tebrik ediyorum” dedi.

Vali Yılmaz, “Etkinliğin sokakta yapılması sokakta çalışan arkadaşlarımızın, çalıştıkları mekanda, çekmiş oldukları fotoğrafları vatandaşlarımızla paylaşmaları açısından da çok önemli ve değerli farkındalığı ortaya çıkarmak açısından da güzel bir düşünce. Ben tüm arkadaşlarımızı, mesai arkadaşı olarak değerlendiriyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. İnşallah yaptıkları bu çalışmalar hem insanımıza, hem ülkemize, hem devletimize hayırlı olur. Bundan sonraki çalışmalarında da aynı duygu düşüncelerle çalışmalarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İstasyon Caddesinde düzenlenen serginin açılışına; Vali Şerif Yılmaz’ın yanısıra, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Vali Yılmaz ve protokol üyeleri daha sonra kurdeleyi keserek 15 basın mensubu tarafından çekilen 35 fotoğraftan oluşan serginin açılışını gerçekleştirdi. Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tuncel, Vali Yılmaz’a sergiyi gezdirerek fotoğraflar hakkında bilgi verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive