İlçeManşetSÖĞÜT BÜYÜYOR

3 sene ago

Geçtiğimiz Cuma günü Burdur gündemine ilimiz Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesindeki etkinlikler damgasını vurdu. Burdur’un gelişen yerlerinden biri olan, göç alan ender yerleşim yerlerinden Söğüt, doğası, iklimi, coğrafi konumu, ekonomik hareketliliğiyle Burdur ve bölgemizdeki özel bir belde…

Burdur’un batısında Burdur-Antalya-Fethiye üçgeninde yer alan Söğüt son yıllarda sera domatesçiliği ile adından sıkça söz ettiriyor. Yayla domatesçiliğinin başkenti haline gelen, ileriki süreçte daha da büyüme, gelişme vaad ediyor.

Söğüt kasabasının geldiği noktayı, Söğüt Belediyesi’nce düzenlenen önceki gün başlayan 14.Geleneksel Domates ve Kültür Festivali apaçık net bir şekilde ortaya koyuyor. Söğüt’teki şenlik etkinlikleri, Söğüt’teki gelişme çizgisiyle birlikte Burdur’da en çok konuşulan organizasyonlardan biri oldu.

Söğüt’te başlayan şenlik etkinlikleri kapsamında önceki gün Söğüt Belediyesi’nin yeni hizmet binasının da temeli atıldı. Festival kapsamında 28 Temmuz 2017 Cuma günü Söğüt’te düzenlenen temel atma ve açılış törenlerine katılan Vali Yılmaz, bir dizi inceleme ziyaretlerinde bulundu. Söğüt’teki yeni Belediye binasının temel atma programında yaptığı konuşmada Vali Yılmaz, seracılık, modern tarım teknikleri, çiftçiye verilen destekleri, yaygınlaştırılmaya çalışılan kapalı sulama sistemi hakkında açıklamalar yaptı.

Burdur’da geçen yıl Valilik görevine başladıktan sonra ilk gezisini Söğüt’e yaptığını hatırlatan Vali Yılmaz, “17 Haziran’da göreve başladıktan bir hafta sonra ilk ziyaretimi Söğüt’e sivil olarak yapmıştım. Sivil geldiğim için kimseyle görüşmedim. Buradaki seraları ilk o zaman gördüm. Hatta Antalya sınırı, Muğla sınırı ve Dirmil’i dolaştım. Bölgeyi görünce dedim ki çalışan insanlarımız hala var. Dağın belinde seraları görünce gerçekten mutlu oldum. Çünkü seralarla ilgili daha önce görev yaptığım yerlerde epey uğraşım oldu. Özellikle Özel İdare kaynak- larıyla seraları kurdurup üreticimize vermeye çalıştık. Ben çiftçi çocuğuyum. Topraktan paranın nasıl kazanıldığını bilen birisiyim. O paralarla buralara geldik hamdolsun.

Bizim geleneksel üretim biçiminden artık modern üretime geçmemiz gerekiyor. Avrupa Birliği ülkeleri ile eğer rekabet edeceksek. Avrupa’da tarımda rekabet unsurumuz olacaksa bunun desteklenmesi gerekiyor. Çiftçimizi belli bir seviyeye getirmemiz gerekiyor. Özellikle son 10 yılda Türkiye gerçekten tarımda çağ atladı. Bu verilen teşvik desteklerle beraber. Gerek makine ekipmanları desteği ile, gerekse kırsal kalkınma kurumu tarafından verilen destekler ile. Artık bizim çiftçimizin üreticimizin, üretmek istiyorum, iş yapmak istiyorum diyen kim varsa devletin yanında olduğunu rahatlıkla görebiliyor” diye konuştu.

Temel atma töreninden sonra Söğüt Belediyesi Hal sahasına geçerek, Hal sahası bölgesine ilave olarak yeni yapılan binalarının açılışını yapan, Hal’i gezerek incelemelerde bulunan Vali Yılmaz, Baş kan Yavuz başta olmak üzere, tüccar ve çiftçilerden bu sezon ki ürün durumu ve piyasa fiyatı ile ilgili bilgiler aldı, talep ve istekleri de yerinde dinledi. Vali Yılmaz, Esnaf ziyaretinin ardından Festival kapsamında yapılan en iyi domates serası yarış masında dereceye giren bir serayı gezerek incelemelerde bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive