EkonomiManşetSoğan’ın kilosu 10 lira

1 sene ago

Geçtiğimiz yaz aylarından beri özellikle de Ağustos ayında baş gösteren dolar – kur krizinden sonra artan maliyetlerle birlikte, ‘gıda enflasyonu’ ekonomi gündeminin en önemli konu başlıkları arasında yer almaya devam ediyor.

Zira; bir türlü düşmeyen sebze ve meyve fiyatları, temel gıda maddeleri, yüksek enflasyonu, çift haneli enflasyon oranlarını, rakamlarını tetikliyor…

Geçtiğimiz yıldan bu tarafa gündemden düşmeyen, mutfaklarımızın temel gıdası soğan bu hafta şehrimizde 10 TL.’yi gördü. 9 Nisan 2019 Salı günü Burdur şehir merkezinde Uzay Çatı altına kurulan Halk Pazarı‘nda yerli soğan 10 TL, İran’dan gelen ithal soğan ise, 7 TL’lik fiyatı ile pazar tezgâhlarında yerini aldı.

Her hafta fiyatı değişen soğan’ın geçtiğimiz hafta satış fiyatı 5-6 TL arasında iken bu hafta 10 TL olması pazara alış-veriş yapmaya gelen Burdur halkını da şaşkına uğrattı!..

Pazar alış-verişinde Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan vatandaşlar; “soğan, mutfaklarımızın olmazsa olmazı. Yemek yaparken mutlaka kullandığımız bir sebze. Ama bu hafta fiyatı 10 TL. Bir kilo soğana   10 TL verirsek biz mutfaklarımızı, dolaplarımız ne ile dolduracağız ne yiyeceğiz? Bir kg soğan 7-8 adet soğan yapıyor. Bir hafta boyunca biz bu soğanı yarım yarım kullanalım. 2-3 kilo almaya da gücümüz yok. İnanın tıkandık kaldık. Daha önce 50 TL’ye alış-veriş yapabiliyorken, şimdi 150 TL’ye pazar çantalarımız dolmuyor. Bu pahalılığa bir çare bulunmasını istiyoruz” dediler.

Soğan Satıcısı İbrahim Akbulut; “bizler üretici değiliz. Alıp- satıyoruz ve birkaç kuruş kâr etmeye çalışıyoruz. Her gün soğan hak- kında televizyonlarda, gazetelerde haberler çıkıyor. Ama bunların hiçbiri işe yaramıyor. Biz manavlarda bu durumdan çok rahatsızız. İnsanlar alamadıkça, alım gücü düştükçe üzülüyoruz. Onların soğan alamadığı gibi bizim elimizde de ürün kalıyor ve çürüyor, bizlerde zarar ediyoruz. Eskiden insanlar 5-6 kilo soğan alırken şimdi bir kilo ancak alabiliyor. İnanın yarım kg soğan alan vatandaşlar bile var. Bir hafta yetsin diye nerde kü- çükleri var onları seçiyorlar. İthal soğan bile buna çözüm değil. Üretimin mutlaka desteklenmesi lazım” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive