ManşetSiyasetSiyasetin bel kemiği; ‘KADINLAR’

4 ay ago

Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, son yıllarda ülkemizde ve ilimizde çalışma hayatında, toplumsal yaşamın içinde olduğu gibi, eskisine göre siyasette de çok daha fazla söz sahibi, etkili…

 Siyasi partilerin kadın kolları, en canlı, endinamik kadroları oluştururken, partilerde görev alan bayanlar çabaları ile dikkat çekiyor. Seçim zamanlarında da, propaganda faaliyetlerinde kadınların çalışmaları öne çıkıyor.

İşte; yaklaşan yerel seçimler öncesinde Burdur’da siyasi partilerin kadın kolları birimleri, partilerin il ve ilçe yönetimlerinde görev yapan bayanlar, partileri ve başkan adaylarına destek için, ‘çalmadık kapı, sıkılmadık’ el bırakmıyorlar. Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, siyasette sahada çalışan, gönüllü kadınları ele aldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kadın neferleriyle konuşan Eryılmaz, kadınların siyasete katkılarını araştırdı. CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan ile CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer gazetemize konuştu.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan; “Biz çalışmalarımıza 2019 yerel seçimlerinin tarihi belli olduktan hemen sonra hız verdik. Biliyorsunuz Cumhuriyet Halk Partisinin bir Bayan Merkez ilçe başkanıyım. Merkez İlçe Başkanlığımızın yönetiminde bayanlar çoğunlukta. Biliyorsunuz siyasette mutfağı kadınlar yükleniyor.

Mutfak ne kadar düzgün olursa, sahada da işler o kadar düzgün gider. Bugün örgütümüz çok farklı kanallardan tutun, gençlik kollarımız bir tarafta, Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız, il Başkanımız esnaf ziyaretlerinde bulunuyorlar, Kadın kollarımız ev ziyaretlerinde, biz Merkez İlçe olarak mahallelerde yoğun bir şekilde çalışmalarda bulunuyoruz. Mahalle örgütlenmelerini, öbek ve sokak çalışmalarını yapıyoruz.

Aynı zamanda Belediye Başkanımızın beş yılda yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyoruz. Biz Burdur’u 2014 yılında teslim aldığımızda çok büyük bir enkazla teslim almıştık. Bir taraftan siyasi anlamda çalışmamızı yaparken bir anlamda da belediyemiz borçlarını ödedi ve çok güzel projelerini tamamladı. Biz örgütümüz ve kadınlarımızla beraber sahada yer yerde her kanalda varız. Biz Merkez İlçe olduğumuz için biz Burdur Merkezde 35 mahalle ve 51 köyde gece gündüz tüm ekip olarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe partinin kalbi. Seçim sürecini merkez ilçe yönetiyor. Sandık görevlileri var, müşahitler var, kadınların örgütlenmesi, saha çalışması var. Bu çok önemli, bir süreç. Bayan olduğumuz için bizi karşılamalar çok güzel oluyor. Sıcakkanlı karşılıyorlar bizi. Tabi siyasi ayrılıklar olacak. Ama vatandaş bize karşı gayet ılımlı ve sevecen.Ben çalışmalarımızdan halkın memnun olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer de; “Kadın kolları olarak gündüz broşür çalışması, akşam ev toplantıları gerçekleştiriyoruz. Belediye Başkanımızın eşleri Hülya Ercengiz ile birlikte hasta ziyaretlerinde, taziye ziyaretlerinde bulunuyoruz. Kapıları çalıyoruz, herkesle tek tek görüşüyoruz. Akşamları ev ziyaretleri yapıyoruz. İnsanlara samimiyetimizi ve sevgimizi hissettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Filiz ERYILMAZ                                          

Kodlama : SadeMedia Interactive