GündemManşetSivil Toplum Platformu’nun yeni Hastane’nin yeri ile ilgili eleştirileri devam ediyor (HASTANEDEN ELİNİZİ ÇEKİN!)

4 sene ago

Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’ın yeni Hastane yatırımında yer tercihine yönelik eleştirileri sürüyor. Yeni Hastane yapımının doğru bir tercih, ancak yer seçeneğinin şehir dışına taşımanın şehre zarar vereceğini öne süren Arslan, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“Burdur Devlet Hastanesinin taşınacağını duyan halkın tepkisinden korkan çevrelerin, yeni maşalarla algı operasyonlarına yöneldiklerine tanık olmaktayız son günlerde.  Hastanemizin yenilenerek büyütülmesine hiç kimsenin itirazı yoktur. Halkımızın nitelikli sağlık hizmetine ücretsiz ulaşabilmesi için çaba harcayan bir sivil toplum kuruluşu olarak uyarıyoruz.

Üç kuruş rant uğruna halkın sağlığını riske atacak girişimlerde bulunmayın !Hastaneler kentlerin gelişmesi, kalkınması ve güzelleştirilmesi amacıyla yapılmaz. Can simidi olan hastaneler, halkın elini uzattığında ulaşabileceği yakınlıkta olması gereken yapılardır.Bu açıdan Burdur Devlet Hastanesi kent merkezinde çoğunlukla halkın, yürüme mesafesinde gecede gündüzde sıkıntı çekmeden ulaşabildiği uygun bir konumdadır ve mevcut hastane arazisine karşısındaki 12 dekar arazinin dahil edilmesiyle yeni hastane binası için  ihtiyaç duyulan arazi sağlanmış olacağı gibi, yakın zamanda 8 milyon TL’na yapılan camlı hastane binası da kullanılacağından milli servet heba da edilmeyecektir.

Önceki Sağlık Müdürlerinin önerisinin de bu doğrultuda olduğu gerçeğinden hareketle, Burdur’a yeni bir hastane kazandırmanın yolu mevcut yeni hastaneye ek yapılarak kapasitesinin arttırılması yeterli olacaktır. Hastaneyi  şehir dışına taşıma amacının yeni hastane arazisinden ve mevcut hastane kompleksinin birilerine devri ile iki yönlü rant sağlanmasının amaçlandığı yaygın bir kanıdır.Ama Burdur halkı sağlığını yolda bulmadığı gibi, birilerinin çıkarı uğruna riske atılmasına da sessiz kalmayacaktır. Üniversitenin şehir dışına çıkarılmasına müdahil olamayan Burdur Halkı, hastanenin götürülmesine izin vermeyecektir. Etkili ve yetkililere önemle duyurulur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive