GündemManşetSistemi onlara göre kurarsak engel kalmıyor!

5 sene ago

Burdur’da bir ilk; Engellilere engelsiz sinema keyfi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, bu yıl Engelliler Haftası’nda bir ilk’e imza attı. Burdur, Bucak, Antalya ve Isparta’dan gelen yaklaşık 100 işitme ve görme engelli, Burdur Oscar Sineması’nda, İl Müdürlüğü’nün davetlisi olarak sesli betimlemeli ve işitme engelliler için işaret diliyle anlatılan bir film izledi.

Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün sinema etkinliğine, Bucak ilçesinden 30, Antalya Altı Nokta Körler Derneği’nden 25 engelli katıldı. Burdur’da ilk kez düzenlenen etkinlikte, engelli vatandaşlar ve öğrenciler, Buz Devri’nin son serisi Sesli betimleme sinema ‘Buz Devri 4.-Kıtalar Ayrılıyor’ filmini birlikte izledi.

BİLGİYE ERİŞİMDE  ENGELSİZ OLMAK İSTİYORUZ

Etkinliğe, Görme Engelli Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Danışmanı Kenan Önalan’da katıldı. Sinema keyfi öncesi konuşma yapan Kenan Önalan, engellilere yönelik bu projenin, 2006 yılında kendisinin de içinde bulunduğu Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenciler tarafından başlatıldığını belirtti.

 

Yaşama sevinciyle salondaki imrendiren ve görme engelli oluşunu farklılık olarak değerlendiren Önalan, “Şu an TRT ve KANAL D’de diziler işaret diliyle ve sesli betimlemeli olarak internet ortamında bulunuyor. Türkiye’de sesli betimleme kavramı kanunda da yer aldı. Burdur’daki engellilerimiz engelsiz bir şekilde film izlesinler istiyoruz. Aile ve Sosyal Bakanlığı olarak da bu çalışmaların yaygınlaşmasını istiyoruz. Biz bilgiye erişiminde engelsiz yol açmak istiyoruz.” dedi.

SİSTEMLER ENGELLİ VE YAŞLILARI DA İÇİNE ALARAK KURULMALI

Günlük yaşamdaki sistemlerin, engellileri de içine alacak şekilde kurulması halinde, yaşanılabilir bir dünya oluşacağına dikkat çeken Kenan Önalan, “Sistemi herkese göre planlarsak çok yaşanabilir bir dünya oluşturabiliriz. Ben körlüğümden hiçbir zaman mutsuz olmadım. Çok da keyif aldım. Hatta dünyanın en mutlu yüzde bir dilimine girerim. Körlüğüm bana keyif attı. Tek sıkıntım; insanların kendilerine göre sistem kurmaları. 20-55 yaş arasındaki engelsiz erkekler üzerine kurmuşlar. Engelliyi ve yaşlıyı sistemin dışında tutmuşlar. Son 10 yıldır engelli yasaları çıkması ile birlikte çalışmalar hızlandı. Sokaklarımız, okullarımız engellilere uygun olsun istiyoruz. Biz birlikte yaşamak istiyoruz. Engellileri görünce ağlayın istemiyoruz, gülün istiyoruz. Bazıları bana ‘keşke görseydin’ diyorlar, ben körlüğümden memnunum diyorum. Bizim sıkıntımız toplumun acıyarak bakması. Engellilik eksiklik değil, farklılıktır. Benim körlüğüm dünyaya renk katıyor. Bundan daha keyifli bir şey olamaz. Benim görmem dokunarak, duyarak, tat alarak olur.” diye konuştu.

Antalya Altınokta Körler Derneği üyesi Ahmet Oktay da bu tür etkinliklerin artması gerektiğine dikkat çekti ve Burdur’dan aldıkları davetin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive