BölgeGündemKültürManşetSipsi için ‘coğrafi işaret’ alınacak

7 ay ago

Teke Yöresi otantik sazları arasında yer alan sipsi’ye coğrafi işaret alınması için Altınyayla (Dirmil) Kaymakamlığı tarafından Türk Patent Enstitüsüne müracaat edildi.

Burdur’lu sipsi ustası ve icracısı 59 yaşındaki Hüseyin Demir yaklaşık 14 yıldır sipsiye coğrafi işaret almak için çaba içerisinde olduğunu belirterek; “coğrafi işaretle ilgili olarak yaklaşık 14 yıldır, Altınyayla (Dirmil) Belediyemize şu anda görevdeki dördüncü başkanımız bütün başkanlarımızla ayrı ayrı istişare ettik. Sipsiyle ilgili hazırladığımız bütün doneleri, geçmişten günümüze Dirmil sipsisinin özelliğini detaylandırarak Coğrafi işaret almaları için belediyemize sundum. Belediyemizin müracaat ettiğini söylediler ama Türk Patent Enstitüsü’nde o belgeye ulaşamadık” dedi.

Altınyayla Kaymakamı Sedat Özdemir’e konuyu aç- tığını ve Özdemir’in konuya çok sıcak yaklaştığını anlatan Demir; “Sipsiye coğrafi işaret alınmasının çok iyi olacağını söyledi. ‘Belgeleri bana gönderirseniz gerekli yerlere iletirim’ dedi. Elimdeki belgeleri kendisine verdim. Evrakların Türk Patent Enstitüsüne teslim edildiğini gördüm. En büyük sevincim budur. Artık Dirmil sipsisi tescillenmiş ola- cak” dedi. İlkokulda 1968 yılında kendisi için yaptığı sipsiyle birlikte başladığı yolculuğunda yaklaşık 51 yılı geride bırakan Demir, “Sipsiyi Fethiye, Manavgat, Gazipaşa bölgesinden ellerimle kesip getirdiğim kamışlardan yapıyorum.  Konservatuvarda okuyan arkadaşlarımıza, radyo sanatçısı arkadaşlarımıza sipsi yapıp gönderiyorum” dedi.

Sipsiye ilgi gün geçtikçe artıyor diyen Demir “bu yıl 4 tane Fransa’ya gönderdim. Avusturya’ya, Almanya’ya, İsveç’e  gönderdim. Yurt dışındaki müzisyenler sadece Türkler değil, yabancı müzisyenlerde istiyor. Bu şekilde sipsimizin dünyadaki sazlarla çalınabilir hale geldiğine inanıyorum. Sekiz ayrı seste sipsiye ulaştık.

Yerel sipsicilerimiz Lâ ve sol karar sipsi çalar. Biz bunu 8 ayrı sese ulaştırdık. Re’den Kalın si’ye kadar sipsi yaptık. sipsi’yi normal formattan çıkardık. Bütün akortlarda sipsi yapabiliyoruz” diye konuştu.

Gönüllü Usta Öğreticilik yapabilirim

Üniversitelerde çalgı yapımı bölümünün açılmasını isteyen Hüseyin Demir, “Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde 2016’da Türk Müziği Konservatuvarı açıldı. Bu benim en büyük idealimdi.

Sağolsun Mustafa Saatçı hocam, 2011 yılında Bulgaristan’da birincilik ödülü alıp gelince kendisini ziyaret ettim. ‘Bizden bir talebiniz var mı’ diye sordu. Şahsım adına bir talebim olmayacağını ancak Üniversitemiz bünyesinde Türk Müziği Konservatuvarının açılmasını istedik. Sağolsun ilgilendi ve Üniversitemizde Türk Müziği Konservatuvarı açıldı.

Burada bir tek idealim kaldı o da İnşallah üniversitemizde çalgı yapım atölyesi açılmasını bekliyoruz umutla.  Gerekirse ben bu bölümde gönüllü, ücretsiz usta öğretici olarak görev alabilirim. Bu enstrümanımızın ölümsüzleştirilmesini ve üniversite bazında, bilimsel anlamda gelişmesini canı gönülden istiyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive