GündemManşetSinger EFSANE’si geri döndü!

4 hafta ago

1950 yılında Kadir, Hüseyin ve Ahmet Ekici tarafından açılan Singer Dikiş Makineleri Bayii, Kadir Ekici’nin torunu Burdur siyasetinin ve iş dünyasının tanınmış isimlerinden İbrahim Ekici’nin oğlu Kadir Ekici ile birlikte yeniden hayata geçirildi.

Babadan oğula, oğuldan toruna geçen Singer Bayisi yeniden hizmet vermeye başlayarak Burdur’un en önemli eksikliklerinden birini tamamlıyor. Son sistem Singer Dikiş makinelerinin yanı sıra her türlü ve her model dikiş makinesi tamiratı da yapılan işletme, ‘efsane geri döndü!’ sözünü tamamlıyor.

Uzun yıllar babadan devir aldığı Singer Bayiliğini oğluna devir eden ve mesleği oğlu ile birlikte devam eden İbrahim Ekici, Singer Marka dikiş makinelerinin nasıl ortaya çıkışının romantik hikayesini anlatarak başladı işletmesi hakkında bilgi vermeye…

İş adamı İbrahim Ekici; “Singer dikiş makinelerinin icadı aşk ile baş- lamış. Aşk önce kumaşlara, renklere ve hayallere dokunur.

Sonra iğne ve iplikle buluşur. Isaac Merritt Singer; karısının bitmek, tükenmek bilmeyen dikiş uğraşını görür ve onu bu dertten kurtarmanın yollarını arar. Narin parmakları ve güzel gözleri yorulmasın diye düşlerini gerçeğe dönüştürür ve 1850’de buluşlar dünyasına müthiş bir icat ekler.

12 Ağustos 1851 yılında da bu icadı için patent alan Singer, sadece karısının değil, bu makinayı satın alabilecek herkesin yükünü azaltmış olur. Bizim bayiliğimizde bu aşk hikâyesi ile aynı sene de başlamış.

Babam Kadri Ekici ve amcalarım Hüseyin, Mustafa Ekici Singer Bayiliğini alarak Burdur’a bir ilk’i kazandırmışlar.

Ben de 10 yaşından itibaren onlarla birlikte hep bu işletmedeydim. Mesleği iplik iplik dokuyarak öğrendim. Tabi bu arada öğrenim hayatıma devam ettim. Üniversiteden sonra da işletmenin başına geçtim. Şimdi de işletmeyi oğlum benden devir aldı. Ama ben her zaman burada onun yanında mesleği en ince ayrıntısına kadar ona öğretmek için yanındayım. Bizim işletmemizde sadece makine satışı olmuyor.

Her türlü ve her model dikiş makinesinin tamiratı ve makine parçası satışını da yapıyoruz. Burdurlu bayanlar dikiş konusunda çok meraklı. Özellikle pandemi döneminde dikiş makinesi satışları ve evde bozuk olan makinelerin tamirleri çok yapılmaya başlandı. Giyim bitmedikçe dikiş makineleri de bitmez.

Ama her sene model ve özellikleri değişir. Şu an bilgisayar kadar marifetli dikiş makineleri var. Dikiş makinenizi bilgisayara bağlıyorsunuz ve istediğiniz modeli, istediğiniz kumaşa işleyebiliyorsunuz.

Biz iki yıl gibi bir süre mesleğe ara verdikten sonra yaklaşık üç aydır yine yukarı pazarda eski yerimizde yolumuza devam ediyoruz. Makine almak isteyen ya da makinesinde arıza olan tamir ettirmek isteyen tüm hemşerilerimizi bekliyoruz. Alış-veriş önemli değil Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı varmış. Gelsinler bir fincan kahvemizi bir bardak çayımızı içsinler” diye konuştu.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive