SağlıkŞifa deposu ‘Kestane Balı’

1 sene ago

Kestane ağaçlarının çiçeklerinden doğal ortamlarda üretilen ve birçok hastalığa deva Kestane Balı, Efe Yöresel Ürünler ve Ceviz Ezmesi işletmesinde meraklılarının ilgi odağı oluyor.

Kestane Balı ülkemizde kestane ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde üretilmekle birlikte kestane ağacı özellikle Karadeniz Bölgesi’nin doğal bitki örtüsüdür. Bu bölgede kestane ağaçları ormanlar şeklinde yoğun olarak bulunmaktadır. Dolayısı ile en fazla kestane balı üretimi de Karadeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır. Kestane Balı bahar sonunda çiçek açan kestane ağacının arılar tarafından toplanan nektarından yapılmaktadır.

Ülkemizde bulunan pek çok bal gibi karakovan olarak veya petekli kovanlarda üretilmektedir.

Ancak Kestane Balı’nın diğer ballardan farklı olmasının sebebi, kestane ağacının çok kısa bir dönem çiçekli kalması ve sadece kestane çiçeği nektarı ile yapılıyor olmasıdır.

Hakiki ve doğal olan Kestane Balı, koyu kıvamlı ve kahverengi olup keskin bir tada sahiptir. Birçok hastalığa şifa olan bir baldır. Yediğinizde kestane tadını hemen ağzınızda duyumsarsınız. Kestane Balı özellikleri olan ama dikkatli tüketilmesi gereken bir üründür.

Efe Yöresel Ürünler ve Ceviz Ezme İşletmesi Sahibi Süreyya Efe; “Kestane balı diğer ballardan çok farklı bir bal türü. Arıların kestane ağaçlarının çiçek açtığı dönemlerde doğal ortamlarda ürettiği bir bal türü.

Çok bol ve her yerde bulunan bal türü değil. O yüzden fiyatı da diğer ballara göre biraz yüksek. Ama diğer ballardan daha fazla vitamin, mineral ve demir içeriyor. Birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor.

Özellikle geçmeyen müzmin ve demir içeriyor. Birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor. Özellikle geçmeyen müzmin öksürükler için kestane balının iyi geldiği söyleniyor ve bunun için kestane balına talep çok oluyor. Kestane Balı bize Karadeniz bölgesinden geliyor.

Elimizdeki balların tamamı zaten Karadeniz, Özellikle Artvin ilinden gelen doğal ballar. Çiçek ballarımızı da ilgi yoğun. Küçük çocuğu olanlar Kestane Balı ve Artvin çiçek balını çok tercih ediyorlar. Kestane Balını yiyenler zaten tadını ve lezzetini bildikleri için diğer ballardan hemen ayırt edebiliyorlar” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive