Sağlık-Sen Burdur Şubesi, Burdur Devlet Hastanesi’nde yaşanan sağlıkçılara darp olayı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Burdur Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlıkçılar adına konuşan Sağlık-Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Faruk Ozan,“Pandemi döneminin kahramanı olan sağlık çalışanları neredeyse her gün şiddete uğramakta ve gerçekleştirilen şiddetin boyutu artmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, maalesef artık bir rutine dönüştü. Bu vahim bir durum. Bunun son örneği Burdur’da yaşandı. Burdur Devlet Hastanesi Acil Serviste tedavisi tamamlanan 16 yaşındaki bir hastanın annesi, hastaya enjeksiyon yapıldığı sırada, “nasıl iğne yapıyorsun” diyerek hemşirenin üzerine yürümüştür. Daha sonra olay yerine 2 hasta yakını gelerek, orada bulunan güvenlik görevlilerine fiziksel şiddet uygulamıştır. Olay sonrası beyaz kod verilmiş ve sağlık çalışanları darp raporu almıştır. Olayda, yaralanan sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Toplumun şifa kaynağı olan sağlık çalışanlarına yönelik yapılan saldırıları, sebebi ne olursa olsun kabul etmiyoruz.”dedi.

Ozan,“Salgın ve aşılama çalışmaları nedeniyle ağır iş yüküyle çalışan sağlık emekçileri, bir de şiddet sorunuyla boğuşmaktadır. Türkiye’de bu denli vazgeçilmez kamu hizmeti yürütüp de bu kadar çok şiddete maruz kalan ikinci bir çalışan kesim bulunmamaktadır. Mücadeleleriyle koronavirüsü bile alt eden sağlık çalışanları, ne yazık ki şiddet meselesiyle baş edemiyorlar. Çünkü şiddet sağlık çalışanlarına en beklemedikleri anda geliyor. Saldırgan, hasta veya hasta yakını olabiliyor. Sağlık çalışanları bunu hak etmiyor. Sağlık emekçilerine yönelik uygulanan şiddeti kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Faruk Ozan, “Sağlık çalışanlarının kanayan yarası haline gelen şiddet, aslında toplumu ilgilendiren önemli bir sorundur.  Saldırganların, hiçbir ceza almaması hem sağlık çalışanlarını derinden üzmektedir, hem de şiddet olaylarını artırmaktadır.  Bu duruma artık “dur” denilmeli, gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Fedakarca çalışan sağlık emekçilerine şiddet uygulayanlar en ağır cezalar almalıdır.  Şiddet olaylarının üzerine kararlı bir şekilde gitmek, caydırıcılık ve önleyicilik noktasında önem arz etmektedir. Bu talihsiz olayın akabinde duyarlılık gösterip olayı yakından takip eden mağdur çalışanlarımızın yanında yer alarak moral veren başta Sayın Valimiz olmak üzere, İlimizin Milletvekillerine, Emniyet Müdürümüze, Sağlık Müdürümüze teşekkür ederiz. Sağlık-Sen olarak, sağlıkta şiddet sorunun çözümü için tüm ilgili kurumlarla işbirliğine hazır olduğumuzu belirtir, Burdur’da yaşanan şiddet olayının takipçisi olacağımızı bildiririz.” diyerek sözlerini noktaladı.