EkonomiGündemManşetSGK’dan prim borcu olanlara taksit imkanı

3 sene ago

SGK İl Müdürü Bayram Balban, Müdür yardımcıları Ali Beyribey ve Bayram Batur ile birlikte basın açıklaması düzenleyerek daha önceki yıllarda yapılandırmaya başvurmayanlar, yapılandırması bozulanlar ve yeni oluşan borçlar için 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun hakkında bilgiler verdi.

SGK İl Müdürü Bayram Balban; “Malumlarınız olduğunuz üzere Kurumumuza borcu bulunan ve ekonomik gelişmeler nedeniyle ödeme zorluğuna düşen vatandaşlarımızın ödeme kabiliyetini artırabilmek amacıyla zaman zaman ödeme kolaylıkları içeren borç yapılandırma fırsatları sağlanmaktadır. Bundan önce 2014 Nisan ve önceki aylara ilişkin olup, 10 Eylül 2014 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan kurum alacaklarının yapılandırması hakkında 6552 sayılı kanunla bu ödeme kolaylığı sağlanmıştı. Bu kapsamdaki taksitler hala devam etmektedir. Bu defa, 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandırmaya başvurmayanlar, yapılandırması bozulanlar ve yeni oluşan borçlar için 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı kanunla yeni bir fırsat verilmiştir” dedi.

Yapılandırma hangi borçları kapsıyor

Yapılandırma gerektiren borçlar konusunda bilgi veren SGK İl Müdürü Balban “2016 yılı Haziran ve önceki aylara ilişkin olup, 30 Haziran 2016 ve öncesi tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan, sigorta pirimi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primi, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, idari para cezaları. Kurumumuzca başka kurumlar adına tahsil edilen, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, 30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarlarını kapsamaktadır diye konuştu.

Yapılandırma Hakkının kaybedilmemesi için yapılması gerekenler

Müdür Balban; “Yapılandırma taksitlerinin ilk ikisinin süresinde ödenmemesi, taksitlendirme süresi içerisinde tahakkuk edecek cari ay pirim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla ödenmemesi, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksidin ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde taksitlendirme hakkı kaybedilecektir” dedi.

Ne zaman başvurulabilir

Müdür Balban; “Tüm borçlular iki ay (1 Eylül 2016 tarihinden 31 Ekim 2016 tarihine kadar) peşin ilk taksit ödeme süresi 1 Eylül 2016 ile 2 Ocak 2017 tarihleri arasındadır.

Yapılandırma Müracaatlarının nereye yapılacağı konusunda da bilgi veren Müdür Balban “ e-Sigorta, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, Bucak ve Gölhisar Sosyal Güvenlik Merkezine veya Posta yolu ile yapılabilir. Bağkur kapsamındaki sigortalılarımızdan emeklilik şartlarını tamamlamamış olup borç nedeni ile emekli olamayanların uygun şartlarda kredi alarak borçlarını ödeme imkanlarını sağlamak için Kurumumuz Ziraat Bankası ile bir anlaşma yapmıştır. Sağlanan bu güzel imkanlardan tüm pirm borçlularımızın yararlanmasını, kendilerine uzatılan bu ele olumlu bir şekilde yaklaşmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive