Burdur’un son yıllarda en öne çıkan turizm değeri olan Yeşilova ilçesindeki SALDA GÖLÜ, kış aylarında da Salda Kayak Merkezi ile de adından söz ettirmeye devam ediyor.

Burdur’da son zamanlarda adeta patlama yapan, ilgi odağı olan, turkuaz rengi, berraklığı, ‘Maldivler’e benzetilen beyaz kumsalları, NASA’nın Mars benzetmesi ve paylaşımlarıyla küresel bir marka haline gelen Salda Gölü, kış aylarında da kayak merkezi ile gündemde… Salda Gölü manzaralı kayak keyfi, Salda destinasyonuna, turizm çeşitliliğine de katkı sağlıyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yeşil, beyaz ve mavinin iç içe olduğu Salda Gölü manzaralı Salda Kayak Merkezi törenle sezonu açtı.
Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü manzaralı 1900 rakımlı Salda Kayak Merkezi’nde sezon açıldı. Vali Ali Arslantaş bu yıl sezonu ‘kayma bilmeyen kalmasın’ sloganı ile açtıklarını söyledi.

Son yıllarda popülerliği artan Salda Gölü’nü 2 bin 79 metre rakımlı Tınaztepe’den gören Salda Kayak Merkezi için açılış programı geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlendi.

Vali Ali Arslantaş, törende yaptığı konuşmada, Burdur’un hem yaz hem de kış turizmde öne çıkan, ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunan bir coğrafyada olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla kayakseverleri ağırlamaya başladığını belirten Arslantaş, kayak merkezinde Salda Gölü’ne nazır bir de çadır ve karavan park alanı planladıklarını aktardı.

Arslantaş, kentin turizmdeki payını artırmak için sezonu 12 aya yayacaklarını vurgulayarak “Kayak merkezimizin siyah pisti yok. İlk defa kayağa başlayacakların, yeni kayak öğreneceklerin kayak yapmasına uygun 4 bin metre civarında pist uzunluğu var.” ifadesini kullandı.

“Sloganımız kayak bilmeyen kalmasın”

Çocukların bu sporu çekirdekten öğrenmesi gerektiğine işaret eden Arslantaş şöyle konuştu: “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün antrenörleri sezon boyunca burada olacak. İlimizin ilçelerinden belediyelerin gönderdiği öğrencilerin tamamına ücretsiz kurs verecekler. Kentimizde ilkokul birinci sınıftan lise son sınıfa kadar kayak bilmeyen hiçbir öğrenci kalmayacak. Sloganımız; ‘kayak bilmeyen kalmasın.’ Merkeze gelen öğrencilere kayak malzemeleri de ücretsiz kullandıracağız. İleride belki bugün kayakla tanışan bir çocuğumuz dünya şampiyonu olacak bilemiyoruz ancak en azından bir kayaksever, sporsever olarak göreceğiz. Sezonun hayırlı olmasını diliyorum.”

Vatandaşlarda geçen yıl yeterli kar yağışı olmadığı için kayak yapılamayan Salda Kayak Merkezinde bu yıl yeterli kar yağınca pistlere akın etti.

Açılışın ardından pistin tadını çıkaran ziyaretçilerden Halil Özkaya da sezon açıldığı için mutlu olduğunu belirterek; “Göl manzaralı bir kayak merkezi olması burası için bir avantaj. Eğlenceli bir yer, inşallah kar yağışının artmasıyla daha da eğlenceli olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Mehmet Ülker de kayak merkezinin açılışını dört gözle beklediklerini dile getirerek yolda gelirken de Salda Gölü’nün eşsiz manzarasıyla karşılaştıklarını aktardı.

Kayaksever Sıla Kapan; “Ortam çok güzel, manzara bayağı iyi. Herkese tavsiye ediyorum.” dedi.

Salda Kayak Merkezi’nde sezon açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Vali Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı Albay Yavuz Çankaya, Yeşilova Kaymakamı Muhammed Emin Tutal, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.