EkonomiManşetBurdur’daki kadın girişimciler; “Sevdiğim işi yapmaktan çok mutluyum”

9 ay ago

Genç Bayan girişimcileri konuk ettiğimiz ‘On Parmağında 10 Marifet’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu 10 yaşında çırak olarak başladı kuaförlük mesleğinde adım adım ilerleyerek ustalığını alan ve kendi iş yerinin sahibi olan Bayan Kuaförü Nuray Uslu oldu.

Evli ve iki çocuk annesi olan genç girişimci Nuray Uslu mesleğinin zorluklarını, ev çocuklar ve iş yeri arasında yaşadıklarını bizimle paylaştı.

Nuray Uslu’unu açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Kuaförlük mesleğine okullar kapanması ve yaz tatiline girilmesi ile çırak olarak başladım. Okulumdan mezun oluncaya kadar her yaz tatilinde kuaförlerde çıraklık yaptım. Saç ile oynamayı, saça şekil vermeyi, makyaj yapmayı ve insanları mutlu etmeyi çok seviyorum. O yüzden kuaförlük mesleğini devam ettirmek için, çıraklık ardından kalfalık ve son olarak ta ustalığımı almaya hak kazandım. Tabi bu arada erkek kuaförü olan eşim Yılmaz Uslu ile evlendim.

Evlendikten sonra bir müddet rahatsız olan kayın pederime ve yeni doğan oğluma bakmak için mesleğe ara verdim. Kayınpederim rahmetli oldu, oğlumda kreşe gitme yaşına gelince ben de mesleğe geri döndüm. Uzun süre farklı kuaförlerde çalıştım. Bu arada kızım dünyaya geldi. Kızım küçük olduğu için bir başkasının yanında çalışmak çok zor oluyordu.

Çünkü bizim mesleğin tatili, mesai saati olmaz. Eşim ile düşündük ve kendi iş yerimizi açmaya karar verdik. Bir yıl önce de ‘Nuray Bayan Kuaförü’ olarak iş yerimi açtım ve şuan kendi iş yerime sevdiğim işi yapmaktan çok mutluyum. En azından çocuklarım çok rahat iş yerime gelebiliyor. Eşimin iş yeri de karşı binada ve birbirimize çok yakınız. İş yerim ev ortamında. Burada hep birlikte yemeğimizi yiyo- ruz ve çocuklarım yanımda, gözümün önünde oluyorlar.”

Genç Girişimci Uslu, “Sosyal hayatımız çok fazla yok. İkimizde esna- fız ve yaz döneminde haftanın yedi günü iş yerimizi açmak zorundayız. Ev işlerimi ve yemeklerimi akşam eve gidince yapıyorum. Eşim ise bu konuda bana çok yardımcı oluyor. Eve gidince birlikte temizlik yapıyoruz ve ertesi günü için yemek hazırlığına girişiyoruz.

Çocuklar da biraz büyüdükleri için bize yardımcı oluyorlar. Biz bu durumdan asla şikâyetçi değiliz. Tamam, yoruluyoruz, gezmeye gidemiyoruz, tatil yapamıyoruz ama biz aile olarak hep birlikteyiz ve çalışma hayatımızda olsun, ev hayatımızda olsun birbirimize desteğiz. Aile huzurumuz ve helal yolla kazandığımız paramız ve sağlığımız bizim için her şeye bedel. Vücut sağlığımız yerinde iken, yaşımız genç iken çalışmak ve çocuklarımızın geleceğini hazırlamak zorundayız.

Ben çok anlayışlı, sevecen yardımsever bir eşe ve pırlanta gibi çocuklara sahip olduğum için Rabbime hep şükrediyorum. Bu arada sosyal hayatımız yok dedim ama arada bir işlerin çok yoğun olmadığı zamanlar çocuklarımız ile birlikte gezmeye, pikniğe ve tatile gittiğimiz zamanlarda oluyor. Ben işimi, eşimi, çocuklarımı ve çalışmayı çok seviyorum. Bir işi severek yapıyorsanız ve arkanızda da size destek çok sevdiğiniz insanlar varsa inanın hiçbir iş, yorgunluk size zor gelmiyor. Aksine daha büyük bir istek ve zevkle yapıyorsunuz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive