EğitimManşetSergül Canıgür’den örnek hareket; “Muhtarlık görevimde misyonumu tamamladım”

2 sene ago

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Burdur Şubesi Başkanı ve aynı zamanda şehrimizdeki en büyük mahallelerden bir olan Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 5 yıldır Muhtarlık görevini sürdüren Sergül Canıgür, yeni dönemde Muhtarlığa aday olmayacağını açıkladı.

Burdur’da basın camiasının tecrübeli isimlerinden biri olan meslektaşımız Gazeteci Sergül Canıgür, Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a şu çarpıcı açıklamalarda bulundu:

“Muhtar olduğum dönemde çok fazla neden aday olduğumu sormuşlardı? Açıklamam şuydu; ‘Muhtarlık paramla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinde öğrenci okutacağım’ demiştim. Ben bu sözümü, bu misyonumu tamamladığımı düşünüyorum. Ben Milletvekili değildim, Belediye Başkanı da değildim. Sadece Muhtardım. Ama Muhtar olurken bütün gazeteci arkadaşlarım, meslektaşlarım benim yanımda yer aldılar, benimle birlikte oldular, bana destek verdiler. Bugün böyle bir açıklama yapmamın sebebi, geliyorken ‘merhaba’ dediğim, giderken ‘Allahaısmarladık’ demeden gitmeyi kendime yakıştıramadım. Bana doğru gelmedi.

Benim bir televizyon programım var. O programda gerekli açıklamayı yapar sayfayı kapatırdım. Ama bu doğru gelmedi. Çünkü; teşekkür etmek istediğim o kadar çok insan var ki. Muhtarlığa aday olduğum dönemde yanımda duran tüm basın mensuplarına ve tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Derneğimizin yönetim kurulu üyelerine, şu an mezun olan ve son sınıfta olan tüm öğrencilere bana desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ama en önemlisi. Fevzi Çakmak Mahallesi’ne seslenmek istiyorum. Sayın Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleri eğer içinizde ya keşke gücüm olsaydı bir öğrenciye biraz olsun katkıda bulunsaydım, bir yardımım olsaydı diye bir uhdeniz varsa, artık bu uhdenizi silin, çünkü beni muhtar seçerek benim muhtarlık maaşımdan okuttuğum bütün öğrenciler Fevzi Çakmak Mahallesinin çocuklarıdır. Bu paradan biz havuz sistemi ile ödeme yapıyoruz. Belki bir veteriner çıktı, inşaat mühendisi, mimar, sınıf öğretmeni, hazırlık sınıfı öğretmeni, bilgisayar mühendisi, antropoloji mezunu, arkeolog gibi bunları sayısını söylemem mümkün değil. Bu çocuklar adına bütün Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerine şu an orada oturanlara, taşınmış olanlara, beni muhtar seçerek eğitime verdikleri katkıdan dolayı hepsine teşekkür ediyorum, hepsine selam ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki vardınız, iyi ki beni desteklediniz, bana olan destekleriniz öğrencilere gitti onlarda mezun oldular. Bundan sonra da okuyan çocuklarımız elbette ki var. Ama o dönem çok sıkışık bir dönemdi. Burdur’da görev yapan doktorlar vardı. Öğrenci okutuyorlardı. Tayinleri çıktı Burdur’dan ayrılmak zorunda kaldılar. Öyle olunca onların burs verdiği çocukların ortada kalması söz konusuydu. Oysaki buna bizim vicdanımız el vermezdi. Son 15 gün kala apar topar bir kararla muhtarlığa aday oldum ve muhtarlık görevini de layıkıyla yaptığıma inanıyorum.

Ben bürokrasiden gelmiş bir insanım. Kanun ve yasaların bana verdiği yetkilerin asla dışına çıkmadım. O yetkiler çerçevesinde görevimin farkında ve bilincindeydim. Neleri yapabileceğimi, neleri yapamayacağımı bilerek göreve geldim. Görevi de o şekilde yaptım. Bir şansım da Fevzi Çakmak Mahallesinde 149 Evler ve Mutlu Evler dışında çok yeni bir mahalle, o yüzden de çok sorunu, problemi olmayan bir mahalleye muhtardım. Muhtar olmadan önce bir şeyi çok iyi biliyordum. Ben Belediye Başkanlığına değil, mahallenin muhtarlığına adaydım. O yüzden mahalle sakinlerine verdiğim herhangi bir söz yoktu. Doğru da olmazdı. Sadece muhtarlığım bitmeden çok istenen bir talebi yerine getireceğim. Bunu da ilk defa sizinle paylaşıyorum. Bizim mahallemizdeki duraklarda isim olacak. Ben çok bocaladım ne olması lazım ve tek benim kararım ile olabilir mi diye. Bunun çalışmasını da bitirmek üzereyim.

Muhtarlığım bitmeden benim mahallemdeki otobüs duraklarının bir ismi olacak. Sonuç itibari ile iyisiyle kötüsüyle bir dönem geçirdim. Bu dönemde siyaseten değil, gönlüyle yüreğiyle destek verdiler. Muhtarlarla ilgili tüm daire müdürlerine,valiliğe, vali yardımcılarına, bizi eğiten hakim ve savcılara, herkese çok teşekkür ediyorum. Yeniden muhtarlığa aday olan arkadaşlarımın yolları açık olsun. Yeni muhtarların yolları açık olsun. Ama artık ben muhtarlığa aday değilim. Bunun sebebi de sadece bir dönem demiştim, sözümün de arkasında duruyorum. İkincisi de artık şartlarım aynı şekilde değil. Ben muhtar olduktan sonra ablamı kaybettim ve bu acıyı halen yaşıyorum. Anneme bakıyorum. Benim anneciğim her şeyden daha kıymetli ve özel benim için. Dernek var, eşim var, evim var, televizyon var ve farkındaysanız gazeteciliğe ara verdim ve onu da çok özledim, geri dönmek istiyorum. Artık biraz taşları yerlerine koyaraktan gitmek istiyorum. Bu dernek damlaya damlaya göl olarak büyüyor. Bizim için her bir damlanın kıymeti çok büyük. O yüzden herkese tekrar çok teşekkür ediyorum. Özellikle teşekkürler Fevzi Çakmak Mahallesinin kocaman yürekli insanları hepiniz çocuk okuttunuz yüreğiniz rahat olsun demek istiyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive