GenelManşetŞEREF USTA, ayakkabı dükkânından kopamadı!

12 ay ago

Burdur’da yaklaşık 60 yıl kundurcalık yapan Şeref Tecimer (82) 2001 yılında mesleğini bırakmasına rağmen dükkânından kopamıyor…

Burdur’da yaklaşık 60 yıl kundurcaılık yapan Şeref Tecimer 2001 yılında mesleği bıraktı. Meslek hayatı boyunca 12 çırak yetiştiren Tecimer mesleğini bırakmasına rağmen iş yerinden kopamadı. Tecimer her gün sabah işyerine geliyor, işyerinde vakit geçiriyor. Tecimer zaman zaman yetiştirdiği çırakların işyerlerine giderek mesleğini icra ediyor.

DHA’ya konuşan Tecimer; “1961 senesinde kunduracılığa başladım. Yaklaşık 40 sene imalat yaptım. 12 çırak yetiştirdim. Bunların hepsi de imalat yapıyordu. şimdi her taraf fabrikasyon ayakkabı oldu. Bende 2001 de emekli oldum” dedi.

Kundurcalığın baba mesleği olduğunu söyleyen ve her gün dükkânına geldiğini belirten Tecimer; “Dükkân kendime ait. Evim buraya yakın. Her gün 11’de geliyorum. ikindi namazına kadar burada vakit geçiriyorum. İkindi namazından sonra evime gidiyorum. Hayatım bu sanatla geçti. Nerde vakit geçireceğim” diye konuştu.

İlkokulu 1949 yılında bitirdikten sonra önce bakırcılık mesleğinde çıraklık yaptığını ancak o mesleği istemediği için kunduracı çıraklığına başladığını anlatan Tecimer; “bakırcılık mesleğini istemeyince 1950 senesinde kunduracı çıraklığına başladım. 1959’da kalfa oldum. Askerlik görevimi yapıp geldikten sonra 1961’de kendi işyerimi açtım. Nasipmiş babamın mesleğini devam ettirdim” diye konuştu.

Kunduracı esnaflarından Veysel Akçay’da; “Hacı ustam babamla birlikte 1951 yılında çıraklık yapmışlar. Hacı ustam çok çırak yetiştirdi. Çırakları halen mesleğe devam ediyor” dedi.

Tecimer’in damadı Adnan Şencan’da “1985 yılında ilkokulu bitirdikten sonra babam ve dedem, beni Şeref Tecimer’in yanına çırak olarak verdi. O günden bu yana mesleğimi devam ettiriyorum. Bize bu süreçte hem sanatı, hem ahlakı düzgün bir şekilde öğretti. Sevilen sayılan bir usta ve insandır. Bize her şeyiyle örnek oldu. Elimizden tuttu. Allah nasip etti besleyip büyüttüğü kızıyla evlendim. Beraber çok çalıştık. Hacı sandaletleri, örgülü ayakkabı ürettik. Bizi görüp gözetir. Onun sayesinde ayakta duruyoruz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive