EkonomiİlçeManşetSeracılık alternatif oldu

5 sene ago

BURDUR’UN SERACILIKTA BÖLGEDE ALTERNATİF OLMA ÇABASI, SERACILIK FAALİYETLERİ HIZ KAZANDI

Burdur şehir merkezi ve ilçelerinde seracılık faaliyetleri hız kazandı. Şehir merkezinde 500 dekarlık bir alanda seracılık faaliyeti yürütülüyor. Burdur, önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde seracılıkta bölgede söz sahibi bir il olma çabasında.

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, vaktinden önce salatalığı pazara sunan ve bu anlamda Burdur’da ilk olan Arif Gültekin’in serasına yaptığı incelemede Burdur’daki seracılık faaliyetleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Burdur’daki çiftçileri, seracılıkta dekardan alınan ürün miktarının fazla olduğunu, damlama sulama sistemi ile sulama yapıldığı için gereksiz su kullanımının önüne geçildiğini söyleyen İbrahim Demir, “Burdur Ziraat Odası olarak seracılığa çok önem veriyoruz. Serada damlama sulama sistemi kullanılıyor. Bitkinin ihtiyacı olan kadar su verebiliyorsun. Seracılığa geçiş ile birlikte, salma sulama yani vahşi sulama dediğimiz yöntem ortadan kalkmış oluyor. Dekardan alınacak ürün miktarının fazla oluşu, ürünün istediği şekilde besleme ve yetiştirme imkanı var. Bu konuda örnek çalışmalar yapıyoruz.

Burdur’da seracılık yaygınlaşmaya başlamıştır. Burdur’da yayla domatesi yetiştiriliyor. Bu domates kış döneminde Antalya’da yetiştiriliyor ama yazın yetiştirilemiyor. Bu açığı Burdur kapatma çabası içerisinde. Burdur 1-2 yıl içinde bu açığı kapatacaktır. Çiftçimiz bunda kararlı.” dedi.

Burdur merkezde, yaklaşık 500 dekar alanda seracılık faaliyetleri yürütüldüğünü açıklayan Demir, İnsuyu bölgesinde de yaklaşık 100 dekar alanda seracılık başladığına dikkat çekerek, “Orada da 1 yıl sonra 500-100 dekar seracılık yapılacaktır. Bölgemiz buna çok çabuk adapte oluyor. Yakın zamanda Burdur seracılığa tamamen geçmiş olacaktır diye düşünüyoruz.” vurgusu yaptı.

Seracılıkta, salatalık ve domates yetiştiriciliği yapan, salatalığı, vaktinden önce Salı Pazarına getiren Arif Gültekin’i örnek gösteren Oda Başkanı Demir, “Arif Gültekin, 1 dekarlık alanda bulunan serada organik sebze üretimi yapmaktadır. Şu anda serasında salatalık ve domates yapılmakta. Salatalıkları şu anda olabilecek en erken zamanda pazara sunmuştur. Burdur’da bulunan tüketici kesim bundan faydalanmıştır. Çiftçimiz bunu başarıyla yaptığı için takdir ediyoruz. Bu anlamda, salatalığı en erken pazara çıkarmada Burdur’daki ilk örnek. Burdur’da 1 Mayıs civarlarında pazara salatalık çıkarması mümkün değildir ama çiftçimiz bunu başardı. Biz de Ziraat Odası olarak diğer çiftçilerimizin Arif Gültekin’i örnek almalarını istiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Burdur’daki tüm ilgili kurum ve kuruluşlar seracılığı destekliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive