KültürManşetŞenliklerde, Teke Yöresi kültürünü yaşatıyoruz (Kozağaç’ta yayla şenliği)

3 sene ago

Teke Yöresi’nin merkezi Bur dur’da Ramazan ayı ve bayramın ardından şenlik sezonu açıldı. Hafta sonu 1 Temmuz Cumartesi günü Karamanlı ilçemizde “Ceviz, Yayla ve Mermer Şenliği” etkinlikleri, 2 Temmuz Pazar günü de Çavdır Kozağaç Yaylası Çukuryurt mevkiinde “Yayla Şenliği ve Domates Festivali” etkinlikleri gerçekleşti.

Şenlikler, Burdur’da kültür ve sosyal hayatın bir parçası… Yaz aylarında yerel yönetimler, köylerde ise muhtarlıklar aracılığıyla organize edilen şenlik etkinlikleri, in- sanların bir araya gelmesine, birlik- beraberlik ortamının güçlendirilmesine sağladığı katkıların yanısıra yöre kültürünün yaşatılması, gelecek   nesillere aktarılması için de bir fırsat aynı zamanda… Halk oyunları kültürünün yaşatıldığı Burdur’da şenlikler sayesinde bu güçlü kültür icra edilmeye devam ediyor. İşte; Burdur’da Yörük kültürünü, Teke Yöresi kül türünü yansıtan en önemli merkezlerden biri olan Çavdır ilçesine bağ lı Kozağaç köyünde bu yıl 19’uncusu düzenlenen şenlik, yine güzel görüntülere sahne oldu.

Kozağaç’ta şenlik coşkusu

Vali Şerif Yılmaz, Kozağaç Yayla Şenlikleri ve Domates Festivaline katıldı. Vali Yılmaz şenlikte yaptığı konuşmada; “Buraya gelirken şunu düşündüm, ecdadın ilk çadır kurduğu yerlere gidiyoruz. Anadolu’ya ilk ayak bastığımız günlerde çadırın ilk kurulduğu yerlerdeyiz. Hepinizin bildiği gibi Atatürk’ün bir sözü var: ‘Arkadaşlar Toroslara gidin bir bakın, orada bir Yörük çadırı varsa ve o Yörük çadırında duman tütüyor ise biliniz ki bizleri ne içerden ne dışarıdan bölemezler parçalayamazlar.’ Evet bugün bir tane değil bin tane çadırın dumanı tütüyor. Dumanı tüttürmeye gelen herkese teşekkür ediyorum.

Buralara ilk çadırların kurulduğu zamanlar buralarda ne su vardı, ne de yol vardı. Ecdat geldiğinde burada sadece ağaçlar ve orman vardı. Ama bugün çok şükür Kozağaç’ına gelirken bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da onur duydum gurur duydum. Bunlara vesile olmakta bize büyük şeref, dağın tepesinde seraları görüyorsunuz. Bırakın düz ovayı, dağlarda kapalı sulama sistemini kuruyor bu büyük devlet.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive