EkonomiManşetÜniversite-MAKÜ‘SEKTÖR MECLİSİ’NDE AKADEMİ İLE BURDUR’UN DİNAMİKLERİ BULUŞUYOR

9 ay ago

Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) yürüttüğü hayvancılık projesi kapsamında, akademi ile üretici, il’in dinamikleri buluşmaya devam ediyor. Bu buluşmanın en somut örneği ise; ‘Sektör Meclisi’ toplantıları…

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında başvuru yapan üniversiteler arasından projesi başarılı bulunan 5 üniversite arasında yer alan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi “2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi” toplantısı, 22 Şubat 2019 Cuma günü MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Vali Hasan Şıldak ile Rektör Adem Korkmaz’ın yanı sıra, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Rektör Yardımcıları Mehmet Karaca, Hüseyin Dalğar, Rektör Danışmanları Ömer Tekşen, Mustafa Kılınç, MAKÜ öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu ve kurum temsilcileri, ilgili sektör temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

MAKÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nce hazırlanan hayvancılık projesi tanıtım videosu ile başlayan programda, açış konuşması yapan Rektör Korkmaz, “Üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri dışında günümüzde toplumsal sorumlulukları da bulunmaktadır. Günümüzde, üniversitelerin önemli bir misyonu daha bulunmaktadır. Üniversiteler bulundukları sosyal ve ekonomik çevreye elde etmiş oldukları verileri, yaptıkları çalışmaları ve araştırmaların sonuçlarını doğrudan paylaşarak toplumun diğer kesimlerinin gelişimlerini sağlayacakları modellemeler konuşulmaktadır. Bu tüm üniversitelerin misyonu olmamakla birlikte özellikle yerele yayılmış ve belli bir büyüklüğe ve güce gelmiş üniversitelerden beklenen bir misyon olduğunu söyleyebiliriz.

Bu anlamda üniversitemiz de bu konudaki gücünü, altyapısını ve akademik birikimini, zihinsel odaklanmasını ve farkındalığını bölgesine çevirdi. Geçmişte de böyleydi fakat yaptığımız bu çalışmalarla bunun kurumsal ve süreklilik arz eden bir yapıya dönüşümü sağlandı. Projeler, çalışmalar kişilerin varlığına odaklanırsa o kişiler olmadığında çalışmalar da bitiyor.

O yüzden hep şu çabanın içinde olmak gerekiyor. Kişiler, şahıslar geçicidir, kurumların sağlıklı ve etkili bir şekilde çalışacak mekanizmaların kurulması gerekmektedir. Sürdürülebilirlik dediğiniz o sihirli kelimenin ne olduğunu şimdi uyguluyoruz. Araştırma merkezlerini kurduk. Birçok projemiz var ve yeni projeler de oluşturulacak. Sivil toplum veya girişimcilerle oluşturulacak yeni projelerle bu 6 merkezimiz doğrudan temasta olacak. Bu merkezlerin içinde Belgelendirme Merkezimiz de bulunuyor. Ulusal ve uluslararası akreditasyonlarının alınması adına çok önemli bir merkez olduğunu söyleyebiliriz. İşlerin tanımlanmasını yaparsanız markanın tanıtımını yapmış oluyorsunuz. Temel bileşen analizlerinin yapıldığı belgelenmeye dayalı bir sistemle bir Burdur markasının oluşmasının yolunu da açmış oluruz. Bu bir kalkınma projesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu noktada var olacağımız bir gelişim modelini benimsiyoruz. Bugünkü toplantımızdan da notlar almak ve proje ekiplerimizle sektörün görüşleriyle yolumuza devam etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Hasan Şıldak da konuşmasında; “bazı bölge ve kırsal alanlardaki üniversiteler için Türkiye’nin gelişimi adına bilimsel birikimlerini sektöre yönlendirecek kalkınma modeli oluşturuldu. Sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları, birlikler, kooperatifler derken o kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ki o yüzden ilin kalkınması için de bu projeler çok önemli.

Bu projeler bizlere ortak çalışabilmenin de değerini gösteriyor. Türkiye ölçeğine baktığımızda hayvancılık projesini Burdur için çok önemli bir başarı olarak görüyoruz. Bizler de mesleki kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, birlikler olarak bu yolda ilerliyoruz. Birlikte çalışmanın önemi de yadsınamaz. Ortak çalışmalarda başarılı olunduğunda “biz” diyebilmek çok önemli. Bir işi başarırken bunu birlikte yapmanın tadının çok farklı olduğunu düşünüyorum. İlimizde bu yılın büyük bir atılım yılı olacağını düşünüyorum. 2019 yılı başkanlık yönetim modelinin asıl uygulamaya geçeceği yıldır. Bu pozitif bakış açısı ve çalışmaların tüm kurumlara yansımasını ve halkımızca hissedilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından proje sunumlarına geçildi. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel, Genetik ve Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Yunus Çetin, Arge ve Yenilikçi Projeler Uygulama ve Araştırma bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Sevli ve Tarım ve Hayvancılık Standardizasyon ve Belgelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak üzere Merkez Müdürü Doç. Dr. Onur Sungur tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumların ardından başkanlığını Vali Hasan Şıldak’ın yaptığı 2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi İstişare Toplantısına geçildi. İstişare toplantısı sektör temsilcilerinden gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive