EğitimKültürManşetŞEKER ORTAOKULU’nda; Görsel sanatlar dersi

1 sene ago

Şeker Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri seçmeli olarak gördükleri ‘Görsel Sanatlar Dersi’nde; eski Türk geleneklerini yansıtan konuları işleyerek, hem el becerilerini geliştiriyor hem de eski Türk sanatlarını öğreniyor…

Şeker Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Hüzan Akyol Yılmaz tarafından Şeker Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri eski Türk sanatlarından olan tezgâhta halı dokumayı, karton halı tezgâhları yaparak ve renkli ipler kullanarak öğreniyorlar. Seçmeli ders olarak seçtikleri ‘Görsel Sanatlar Dersi’ne büyük bir zevkle gelen öğrenciler, kartondan, çıtalardan yaptıkları halı tezgâhlarında yeteneklerini ortaya koyarak kendileri için cüzdan, küçük masa örtüsü ve çanta dokuyor.

Şeker Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Sezin Altaş; “biz bu çalışmayı yaparken ne yapacağımızı düşündük. Acaba nasıl bir zorlukları var diye. Tabi mutlaka her işin bir zorluğu vardır. Daha sonra arkadaşlarımla birlikte neler yapabileceğimizi düşündük. Öğretmenlerimiz bize eğer elinizde bir halı tezgâhınız yoksa ya da yaptıramayacaksanız, bulduğunuz kolilerden kolay tezgâhlar yapabileceğimizi söyledi.

Tezgâh yaptıramayan arkadaşlarımız ilk hafta kolilerden tezgâhlarını yaptılar. Daha sonra halılarımızı dokumaya başladık. Çeşitli renkler kullandık, bazılarımız da düz renklerden halı dokudu. Sonuçta her birimiz eski Türk geleneklerinden birini yansıtıp bizde yapabildiğimiz için mutlu olduk” diye konuştu.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Hüzan Akyol Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “haftada bir gün iki saatlik bir dersimiz bu. Dersimizin konusu da ‘Geleneksel Türk Sanatları’. Bu konuda müfredatımız var. Öncelikle ebru sanatını tanıttık. Halı kilim ve hat sanatı geldi ardından. Beyin fırtınası ile dersimiz bu aşamaya geldi.

Basitçe kartondan halı tezgâhı yaptık. Bazı öğrencilerde yakınlarına halı tezgâhı yaptırdılar. Öğrencilerim çok hevesle bu derse geliyor. Hem eski Türk sanatlarımızı öğreniyorlar, hem de el becerilerini geliştiriyorlar. Şu an kendilerine masa örtüsü, çanta, cep telefonu kılıfı gibi kullanacakları eşyaları dokuyorlar. Yıl sonunda da yaptıkları el sanatlarından sergi açmayı düşünüyoruz” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive