EkonomiGündemİlçeManşetŞeker İş’ten imza açıklaması; 1 MİLYON 690 BİN İMZA

2 sene ago

Anadolu’nun ve Türk ekonomisinin kıymetli ekonomik varlıklarından olan şeker fabrikaları’nın, “zarar ettikleri gerekçesiyle” satışa yönelik tepkiler de büyüyor. Şeker-İş Sendikası’nın Türkiye genelinde toplanan 15 çuval dolusu 1 milyon 690 bin imza da, bunun kanıtı oldu.

Burdur Şeker İş Şubesinin öncülüğünde Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen imza kampanyasında yoğun ilgi görmüştü. İlimizde toplumun geniş kesimleri imza koyarak Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmemisine karşı çıkmışlardı…. Şeker-İş tarafından Türkiye genelinde “Şeker Fabrikaları Satılmasın” imza kampanyası ile toplanan 1 milyon 690 bin imza Başbakan Binali Yıldırım’a  iletilmek üzere Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a verildi. İmza teslimi programında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Özelleştirme sonrası çalıştırılacak birkaç fabrikaya NBŞ lobisi tarafından paravan şirketler üzerinden teklif götürülürse şaşmayın. Amaçları da çalışan, kâr eden fabrikayı alıp onu çalıştırmamak ve milleti NBŞ ile zehirlemeye devam etmektir” dedi.

Düşürülen NBŞ kotası ile ilgili açıklama yapan Türk İş Genel Başkanı Atalay, “Kota yüzde 5’e indi. Ancak bununla ilgili NBŞ lobisinin sesi çıkmıyor. Bu da gösteriyor ki bu işin içinde de bir oyun var. Özellikle glikozu kota kapsamının dışına çıkarmaya gayret ediyorlar. Bu yol çıkmaz yoldur. Bundan vazgeçin. Çünkü insanlar zehirlenmeye devam ediyor. Bunun bedelini işçi ödüyor, işsiz ödüyor, çiftçi ödüyor, yoksul ödüyor, öğrenci ödüyor” değerlendirmesi yaptı.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, şeker pancarının stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekti.

Şeker-İş Sendikası tarafından Türkiye genelinde başlatılan Türkşeker’e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin “Şeker Fabrikaları Satılmasın” başlıklı imza kampanyasında toplanan 1 milyon 690 bin imza ile 30 ilde başta siyasi partiler, STK’lar ve odalar olmak üzere birçok tarafın kendi el yazıları ile kaleme alınan imzalı ve kaşeli “Şeker Fabrikalarının Kurtuluşu İçin Milli Mutabakat” tutanakları Başbakan Binali Yıldırım’a takdim edilmek üzere Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay’a teslim edildi. Programa yüzlerce şeker fabrikası çalışanı da katıldı. Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanan işçiler, “Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz”, “Cargill Defol, Bu Ülke Bizim” sloganları ile özelleştirmeye karşı verdikleri mücadele kararlı olduklarını bir kez daha gösterdi.

Programda konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, özelleştirme kararının sadece fabrika çalışanlarını değil, 200 bin pancar çiftçisini, esnafı, tüccarı, nakliyeciyi de etkileyeceğini kaydederek, “Bizim asıl önceliğimiz fabrikaların bacası tütsün. NBŞ lobisi ülkemizi terk etsin. Çünkü bacalar söner ise bunlara alan açılır. O zaman da biz daha fazla zehirlenmeye devam ederiz.

Özelleştirme sonrası çalıştırılacak birkaç fabrikaya NBŞ lobisi tarafından paravan şirketler üzerinden teklif götürülürse şaşmayın. Amaçları da çalışan, kâr eden fabrikayı alıp onu çalıştırmamak ve milleti NBŞ ile zehirlemeye devam etmektir. Kota yüzde 5’e indi. Ancak bununla ilgili NBŞ lobisinin sesi çıkmıyor. Bu da gösteriyor ki bu işin içinde de bir oyun var. Özellikle glikozu kota kapsamının dışına çıkarmaya gayret ediyorlar. Buradan bir daha sesleniyorum. Bu yol çıkmaz yoldur. Bundan vazgeçin. Çünkü insanlar zehirlenmeye devam ediyor. Bunun bedelini işçi ödüyor, işsiz ödüyor, çiftçi ödüyor, yoksul ödüyor, öğrenci ödüyor. Çünkü parası olan on liralık tatlı yemiyor” dedi.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de yaptığı konuşmada, şeker pancarının stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekti. Gök, verdikleri mücadele ile lobilerin şeker pancarı üzerinde oynadıkları oyunları bozacaklarını belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive