EkonomiManşetŞEKER FABRİKASI, BURDURLUNUN OLMALI

2 sene ago

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışı yapılacak 14 Şeker Fabrikası arasında yer alan Burdur Şeker Fabrikası ile ilgili olarak Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir ile Şeker İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay DHA’ya açıklamalarda bulundu.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, “devletimiz bir karar vermiş, bu karar karşısında bizim ‘özelleştirilmesin’ diye feryat etmemizin pek bir faydası olacağını düşünmüyorum. Özelleştirme süreci başladı. Biz kendimizi avutmak, birbirimizle tartışmak yerine çok hızlı bir şekilde hareket edip oluşumlarımızı gerçekleştirip Şeker Fabrikası’nı Burdurlu odalar, işadamları ve halk hep beraber biraraya gelip alıp çalışmasını devam ettirmemiz gerekiyor” dedi.

Başar şunları söyledi: “Daha önceki yıllarda Süt fabrikası özelleştirilmesi sonucunda meydana gelen sütteki arz talep dengesizliğinin Şeker Fabrikası içinde geçerli olabileceğini öngörüyorum. Özelleştirmede fabrikayı alan kişinin mantığında ne yatıyor. Fabrikayı işletmek mi, yoksa arazisinden faydalanmak mı yatıyor. Bunu net olarak bilemediğimiz için biz Burdurlular olarak bu fabrikaya sahip çıkalım ve alalım diye düşünüyorum.”

Şeker Fabrikasının ekonomisi tarıma dayalı Burdur’un en önemli tesisi olduğunu söyleyen Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir’de; “Burdur tarım ve hayvancılık ilidir. Şu anda Burdur’un elinde kalan tek tesis Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi eğer daha önce özelleştirilmesi yapılan süt fabrikası gibi olacaksa biz Ziraat Odası olarak buna karşıyız. Özelleştirilecek olursa da bünyesinde barındırdığı sektörler açısından da değerlendirdiğimiz zaman Burdurun can damarı olan Şeker Fabrikası’nın Burdur’a mal edilmesi çalışmalarını destekliyoruz. Bunu yapacak olan da Burdur Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde fabrikanın Burdur tarafından alınması için herkesin taşın altına elini koyması gereklidir. Yabancı kişilere satılması yerine Şeker Fabrikamıza sahip çıkacağız ve önümüzdeki dönemde yağacağımız çalışmalarla Fabrikamızı Burdur’a kazandıracağız. Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın bu konuda Burdurlunun yanında olacaklarına inanıyoruz” diye konuştu.

Şeker İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay’da; “Burdur Şeker Fabrikamızın ihale şartnamesi 20 Şubat tarihinde hazırlanarak ihale sürecine girildi. 18 Nisan 2018 de ihaleye çıkılacağı kesinleşti. Ben öncelikle bu fabrikanın gerçek sahibi, üreticileri, besicileri, taşıyıcıları, fabrika işçileri, tüm Burdurluları fabrikaya sahip çıkmaya davet ediyorum. STK’lardan çok ciddi destek var.  İnşallah bu desteğin fabrika özelleştirmenin iptaline kadar gideceğini tahmin ediyoruz. Burdur kaybetmesin. Bu bacanın tütmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive