EkonomiKültürManşetŞehrimizde Bakırcılar, Çırak bulamamaktan yakınıyor!

5 sene ago

Günümüz modern, teknoloji dünyasında bazı meslekler kaybolma, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya… Bunlardan biri de bakırcılık uğraşı. Burdur’da Ateşli Sanatkarlar Çarşısı’ndaki 6 bakırcı ustası son neslin emektarları… Şehrimizdeki bakırcı ustalarından Halit Özçelik, içinde bulundukları ekonomik zorlukları ve bakırcılık mesleğinin zor durumlarını anlattı. Kendisi 58 yaşında ve 12 yaşından bu yana şehrimiz Ateşli Sanatkarlar Çarşısında. En büyük şikayetleri çırak bulamamak. ‘Yardımcı eleman ve çırak bulamıyoruz.’ diyor.

Halit Özçelik, “gelişen teknolojiyle birlikte beş yıl önce bakırcıların durumu zordu. Şimdi toplum biraz bilinçlendi. İnsanların bakır kaplara ilgisi arttı. Ama bizim yapacak imkanımız kalmadı. Ekonomik imkansızlık bir tarafta yardımcı eleman ve çırak bumlamıyoruz” dedi.

Okulların 12 yıla çıkması

esnafı zora soktu

Bakırcılığın yanı sıra bir çok mesleklere çırak ve kalfaların yetişmesinin ilkokul çağlarında başladığını hatırlatan Halit Özçelik; “ Maalesef okullarda eğitim süresinin 12 yıla çıkarılması ve zorunlu hale gelmesi, bizleri ve bizim gibi meslek gruplarında çırak ve kalfa yetişmesine engel oluyor. 12 yıllık yeni sürede okul bitinceyekadar zaten çocuk neredeyse askerlik yaşına geliyor. Yaz tatilinde ise sürenin çok kısa olması sebebiyle çırak yetişmiyor” diye yakındı.

Bayram hazırlıkları

sebebiyle işler biraz canlandı

Burdur’un kültürel değerlerinden biri olan ve bayram sofralarının vazgeçilmezleri baklava ve özellikle su böreğinin yapımında kullanılan tepsilerin kalaylanması için hanımlar kalaycıların yolunu tuttu.

Özçelik; “Müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Özellikle su böreği yapımında kullanılan zinilerin ortası aşağıda olmamalı zamanla kullanılan bu tip tepsilerin ortası aşağıya sarkar bu da börek ve tatlılar pişirilirken yanmasına sebep olur. Bu konuda halkımız daha dikkatli ve duyarlı olsunlar” uyarısında bulundu.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive