ManşetŞEHİTLERİMİZ sayesinde varız!

2 sene ago

Geçtiğimiz Pazar günü bütün yurtta olduğu gibi ilimizde de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümünü kutlarken, aziz şehitlerimiz ‘18 Mart Şehitler Günü’ dolayısıyla düzenlenen programlarla yad edildi.

Şehitlikte çelenk sunma töreni ve mezarlık ziyareti ile başlayan ‘18 Mart Şehitler Günü’ programları, Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lise- si’nce MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen anma programı ve Vali Şerif Yılmaz tarafından ilimizdeki Şehit ve Gazi Aileleri onuruna verilen yemekle devam etti.

Vali Yılmaz yaptığı konuşmada; “103 yıl önce işgalci devletlere karşı dik duran ve toprağını, namusunu çiğnetmeyen 250 bin Şehidin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Çanakkale, Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözüdür. Bugün o ecdadın torunları yine aynı güçlere karşı, gerek ülkemizin içerisinden gerek ülkemizin dışından tehdit eden yedi düvele karşı yine aynı ruhla dün Fırat Kalkanındaydı, bugün Afrin’de 100 yıl öncesinin destanını tekrar yazdılar. Hepsine müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Aziz Şehitlerimiz 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla düzenlenen programlarla yad edildi. Şehitlikte Çelenk Sunma Töreni ile başlayan 18 Mart Şehitleri Günü programları, Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen anma programı ve Vali Yılmaz tarafından Şehit ve Gazi Aileleri onuruna verilen yemekle devam etti.

ŞEHİTLERİMİZ MEZARLARI BAŞINDA ANILDI

Çelenk Sunma Töreninde Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye ve Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşu ile birlikte saygı atışı ve İstiklal Marşı okundu. Topçu Yüzbaşı Ömer Oğuzhan Özbek tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Gazi Himmet Can tarafından şiir okundu.

Şehitlikte ki program, Vali Yılmaz’ın şehitlerimiz için duygu ve düşüncelerini yazarak minnet ve şükran duygularını ifade ettiği Şehitlik Özel Defterini imzalamasının ardından Şehit kabirlerinin ziyaret edilmesi ile devam etti. Şehit Aileleri ile birlikte şehit mezarlarını tek tek ziyaret eden Vali Yılmaz kabirlere karanfil bıraktı dua etti. Şehitlikte ki program okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından yapılan dua ile sona erdi.

ÖĞRENCİLERİN HAZIRLADIĞI ANMA PROGRAMINDA ÇANAKKALE DESTANI ANLATILDI

18 Mart programları Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı ile devam etti. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdürü İlhan Tanrıöver tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası Öğretmen Atiye Akdu günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı Çanakkale Cephe Gerisi’nde adlı oratoryo ve piyes sergilendi.

Anma Programı Şehitler Günü etkinlikleri kapsamında ilimiz genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere Vali Şerif Yılmaz, Milletvekili Bayram Özçelik ve Milletvekili Mehmet Göker tarafından ödüllerinn takdim edilmesi ile sona erdi. Vali Yılmaz, programın hazırlanmasında emeği geçen Öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek teşekkür etti. Program sonrası MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda günün anlam ve önemini belirten resim ve fotoğraf sergisi gezildi. Sergi sonrası Çanakkale Savaşlarında askerlerimizin tek öğünle geçirdiği üzüm hoşafı ikram edilerek, Mehmetçiklerimiz yad edildi.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK

Anma Programının ardından Vali Yılmaz Şehit ve Gazi Aileleri onuruna düzenlediği yemekte ailelerle bir araya geldi. Şehit Aileleri ile gün boyu programlarda yakından ilgilenen Vali Şerif Yılmaz, yemeğe teşriflerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.

Vali Yılmaz yemeğin ardından yaptığı konuşmada; “Şehitlerimizi Anmak ve Çanakkale Deniz Zaferinin yıl dönümünü kutlama programlarını gün içerisinde beraber icra ettik. Öncelikle bu vatan için, bu millet için, bu topraklar için, bu ezan için, bu bayrak için, namusumuz için canlarını veren tüm Şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Yakınlarına ve hepimize sabırlar diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Rahmete kavuşan Gazilerimize de Allah’tan Rahmet diliyorum.

ÇANAKKALE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ÖNSÖZÜDÜR

Bugün Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıldönümü. 103 yıl önce dünyanın dört bir yanından getirilen ve ülkemizi işgale kalkışan o devletlere karşı dik duran ve toprağını, namusunu çiğnetmeyen 250 bin Şehidin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözüdür. Bugün o ecdadın torunları yine aynı güçlere karşı, gerek ülkemizin içerisinden gerek ülkemizin dışından tehdit eden yedi düvele karşı yine aynı ruhla dün Fırat Kalkanın daydı, bugün Afrin’de 100 yıl öncesinin destanını tekrar yazdılar. Hepsine müteşekkiriz.

Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla beraber saat 8.30 itibariyle Afrin’deki o terör odakları Afrin’den bir kısmı kaçtı, bir kısmı da toprağın altına gönderildi. Çok şükür 100 yıl öncesi olduğu gibi o ecdadın torunları bugün üzerine düşen vazifeyi eksiksiz yerine getiriyor. Eksiksiz yerine getirirken dün olduğu gibi bugün, yarında şehitlerimiz olacak, gazilerimiz olacak ama bu vatan, bu millet bu toprak bu devlet ilelebet bu topraklar üzerinde kıyamete kadar yaşamaya devam edecek. Bu uğurda can veren tüm Şehitlerimizi tekrar rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Hepsinden Allah razı olsun. Bu millet eğer bugün burada yaşıyor ise, burada şuanda şu yemeği yiyebiliyorsak onların sayesinde, gazilerimiz sayesinde biz buralarda özgürce bağımsız bir şekilde yaşıyorsak hamdolsun onları sayesinde.

Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Geçen hafta 12 Mart, İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümüydü. Akif’in dediği gibi ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’” şeklinde konuştu.

Programlara başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Genel Sekreter Servet Olpak, daire müdürleri, siyasi parti başkanları, Şehit Aileleri, Gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive