EğitimGündemManşetSporŞEHİR MERKEZİNDEKİ YÜZME HAVUZUNA YOĞUN İLGİ

1 sene ago

Şehrimizde uzun bir süre tartışmalara sebep olan yapımı ve bitirilmesi yılan hikâyesine dönen şehir merkezindeki kapalı yüzme havuzu bahar aylarında hizmete girmesiyle birlikte, yoğun ilgi görüyor…

Özellikle okulların kapanmasının ardından Yaz Spor Merkezi’nde en çok ilgi gören branşların başında yüzme geliyor. Spor okullarının nabzını tutan Yeni Gün ekibi dün Kapalı Yüzme Havuzu’nda idi…

Yaz aylarının gelmesi havaların ısınması ile büyük, küçük her kesimden yüzme kurslarına yoğun ilgi var…

Düzenli yüzmenin kalp dolaşım sistemi üzerinde çok olumlu etkileri olduğu bilinmekte. Yüzmenin kas ve iskelet sistemi üzerindeki olumlu etkisi en iyi anlatan tanımın halk arasında ‘‘Yüzücü Vücudu’’ olarak tanımlanmakta. Bu bağlamda yüzme kursları havaların ısınması ile daha da değerli bir role bürünüyor. İnsanın var olabilmesi için hayati öneme sahip su, aynı zamanda beden sağlığı için de bizlere büyük destek sağlamakta. Sıcaktan bunalmış insanların yaz aylarında özellikle tercih ettiği yüzme sporu hem hava sıcaklığından korunmaya hem de vücut sağlığımızı korumaya iskelet yapımızı güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Çağımızda gelişen teknoloji artan bilgi transfer imkanı ile insanların bilgilere ulaşabilme imkanı daha kolay hale geldi. Bu durumun sonucunda veliler çocukları için en faydalı aktiviteleri yapmaya özen gösteriyor. Yüzme aktivitesinin beden sağlığı ve iskelet sağlığı üzerinde faydalarını öğrenen veliler çocuklarını küçük yaşlarda yüzme kurslarına yazdırıyor.

Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kapalı yüzme havuzunun şehrimizde aktif hale geçmesi ile birlikte veliler yoğun talep göstermeye başladı. Yüzme kursu kaydına gelen bir velimiz gazetemize şunları söyledi: “Çocuğum 11 yaşında orta bir öğrencisi. Yüzme kursuna katılma fikrini sınıf arkadaşından duymuş ve bizlere söyledi.

Biz de çocuğumuzun yaz tatilini daha verimli geçirmesini istediğimiz için yüzme kursuna kayıt başvurusunda bulunduk. Yoğun bir katılım var bu yüzden bir  haftadır kayıt günü alamıyorduk. Çocuğumuzun vücut yapısı da spor yapmaya meyilli olmasından dolayı yüzme branşı ya da başka spor dallarında görev almasını başarılı olmasını istiyoruz.’’

Bünyesinde toplamda 6 yüzme hocası barından Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kapalı Yüzme Havuzu şehrimizde merkezi bir konumda bulunması ile de halkımıza büyük bir avantaj sağlıyor. Yüzme hocası olarak Burdur Spor Okulları tarafından görevlendirilen 23 yaşındaki İrem Cengiz şunları söyledi:

‘‘Bu tesise Burdur Spor Okulları tarafından görevlendirildim. Burada toplam 120 tanesi çocuk 60 tanesi yetişkin olmak üzere toplam 180 tane öğrencim var. Çocuk öğrenci sayımın fazla olmasının nedeni, artık veliler çocuklarının kendilerini daha iyi yetiştirmesini istiyor.

O yüzden yüzme kurslarına kayıt olmalarını istiyorlar. Yetişkin öğrencilerim ise yaz aylarının bunaltıcı sıcağından kaçmak için geliyorlar, biraz yüzüp güzel vakit geçirip gidiyorlar. Bu işi çok amaçlı düşünce ile yapıyorum, yani bir sporcu yetiştirmek düşüncesi beni hem o yetişen sporcu adına hem de yetiştiren ben olmam adına büyük bir mutluğa sebep oluyor.

Tesisimiz yeni açılmış olmasına rağmen gelen sporcu arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize oldukça iyi imkanlar sunmaktadır. Ayrıca tesisimiz merkezde olması nedeniyle aileler kolaylıkla bizlere ulaşabilme imkanı bulabiliyor. Her gün kayıt yaptırmaya gelen veliler oluyor yeni açıl- mış bir tesis olmamıza rağmen yoğun bir talep alıyoruz. Bu du- rumdan anlıyoruz ki; şehrimizin böyle bir tesise ihtiyacı varmış…”

Kodlama : SadeMedia Interactive