ManşetSiyasetSEÇİM ZAMANI

2 sene ago

Geçtiğimiz hafta içersinde bir anda Türkiye ve Burdur gündemine giren erken seçim kararının ardından ilimizde de siyasi partilerin seçim hazırlıkları başladı.

Geçtiğimiz Salı günü partisinin grup toplantısında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin sürpriz erken seçim çıkışının ardından bir anda Türkiye seçim atmosferi içersine girdi. İktidar partisinin de bu çıkışa bir gün içersinde olumlu karşılık vermesi, 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli görüşmesinin ardından kamuoyunu karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim kararını açıklaması, erken genel seçimin ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını ilan etmesinin ardından Türkiye, bir anda seçim havasına girmiş oldu.

16 Nisan referandumu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişi öngören halk oylamasından tam bir yıl sonra alınan bu karar ile birlikte Kasım 2019’da yapılması öngörülen genel seçim ile Cumhurbaşkanlığı seçimi zamanından bir buçuk yıl öne alındı. Önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin önerge 386 evet oyuyla kabul edilerek yasalaştı.

Burdur’da yerel seçim öncesinde hesaplar da değişti!

63 gün sonra yapılacak olan seçimler Burdur’da da siyaset dünyasında dengeleri, hesapları bir anda değiştirdi. Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler öncesinde yerel siyaset kıpırdanmaya başlamışken, belediye başkanlıkları için hazırlıklara başlanmış iken; şimdi bütün dikkatler, erken seçime 24 Haziran’a odaklandı.

Burdur’da partilerin yeni yönetimleri ilk sınavlarını 24 Haziran’da verecek

Erken seçim öncesinde seçimin iddialı partileri AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Burdur’da il kongrelerini yenilemişti… İlimizde siyasi partilerin yeni yönetimleri ilk ciddi sınavlarını 24 Haziran seçiminde verecek.

AK Parti 15 yıldır Burdur’da devam eden seçim galibiyetlerine yeni bir seri ekleyerek, birinciliğini pekiştirmek istiyor. CHP ise; il genelinde oylarını artırma, MHP yeniden Milletvekili çıkarma, İYİ Parti ise Burdur’da var olduğunu kanıtlama peşinde…

Hem genel seçim hem de başkanlık seçiminin bir arada yapılması, seçimler öncesindeki konjönktür, dış gelişmeler, ekonominin durumu, 24 Haziran 2018 seçimlerini daha şimdiden, çok önemli, özel, ayrı bir yere taşımış durumda…

 

Kodlama : SadeMedia Interactive