Seçim propaganda yasakları seçim süresince geçerli olacak. Bu yasaklar arasında şunlar bulunmaktadır:

  1. Genel yollar, mabetler, kamu hizmeti gören binalar ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanlar dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasaktır.

  2. Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamaz.

  3. Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilen mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamaz. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilir.

  4. Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve dağıtımı yasaktır.

  5. Bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri, makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapılamaz. Bu gezilerde protokol icabı olan karşılama ve uğurlama, törenler yapılamaz, resmi ziyafet verilemez. Bu gezilere hiçbir memur katılamaz.

Seçim günü yasakları ise şunlardır:

  1. Oy verme günü olan 31 Mart'ta her türlü içki satışı ve içilmesi yasaktır.

  2. Oy verme gününde bütün eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda ise yalnız yemek servisi yapılabilecek.

  3. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse silah taşıyamaz.

  4. Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organlarının seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaktır. 18.00 ile 21.00 arasında yalnızca YSK'nin seçimle ilgili haber ve tebliğleri yayınlanabilir. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak, ancak YSK bu süreyi öne alabilir.

Kaynak: Haber Merkezi