GündemManşetSiyasetSEÇİM HÜKÜMETİ’NDE BURDURLU BAKAN

5 sene ago

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan

Türkiye’yi seçime götürecek 63. Hükümet üyeleri Cuma akşamı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonrasında tek başına iktidar çıkmayınca, koalisyon formülleri de hayata geçirilemeyince anayasal süreç gereği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimleri yenileme kararı almış, geçici seçim hükümeti kurmak üzere de AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu görevlendirmişti.

Türkiye’de ilk kez denenen Seçim Hükümeti Davutoğlu tarafından oluşturulurken, Burdur’u ilgilendiren bir sürpriz de geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına hemşehrimiz Ayşen Gürcan getirildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof.Dr Ayşen Gürcan, Cumhuriyet tarihinde başörtülü olarak kabineye giren ilk bakan oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde görev yapan Gürcan, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü Genel Müdürü olarak da görev yapmıştı.

Burdur doğumlu Ayşen Gürcan, şehrimizde Üçdibek mahallesinde büyüdü. İlk, orta ve lise tahsilini Burdur’da yaptı.1981 yılında şehrimizin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Burdur Lisesi’nden 6 Mat-A sınıfından mezun oldu. Burdur’da karpuzculuk ve bakkallık yapan, ‘Kral Karpuzcu’ olarak bilinen rahmetli Kazım Gürcan’ın kızı. Şehrimizdeki Gürcan Manav işletmecileri Ayşen Gürcan’ın yakını.

Ayşen Gürcan kimdir?

1963 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Burdur’da tamamladı. 1986 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesini bitirdi. 1987-1989 yılları arasında Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Eğitim Teknolojisi Anabilim dalında yaptı. 1990-2005 yıllarında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalıştı. 2006-2011 yılları arasında Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü yaptı. 2011-2013 yıllarında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakan müşavirliği görevinde bulundu.

Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Eğitim bilimleri, öğrenme-öğretme, eğitim-iletişimi, tekno-psikoloji ve aile eğitimi alanlarında ulusal ve uluslararası yayınları bulunmaktadır. Ayşen Gürcan, 107.6 AKRA FM’de 4 yıldır ‘İdeal İletişim’ ve ‘Esmadan Yansımalar’ programlarıyla dinleyicileriyle buluşuyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive