ManşetSiyasetSEÇİM HAVASI YOK!

5 sene ago

Her ne kadar ülkemizde gündem şu anda ‘terör eksenli’ şekillense de bir yandan da seçim takvimi işlemeye devam ediyor. 1 Kasım 2015’te yapılacak olan erken genel seçimler öncesinde, neredeyse hiç seçim heyecanı yok. Türkiye şu anda klasik bir tabirle seçim ‘sath-ı-mailine’ giremedi.

NEDEN SEÇİM HAVASINA GİRİLEMİYOR?

Tabiiki bu durumun belli başlı sebepleri var. Birincisi huzur ve güvenlik ortamı. Son günlerde giderek tırmanan terör saldırıları, verdiğimiz Şehitler… İnsanların güvenlik kaygısı taşıdıkları bir ortamda, bu kadar acının yaşandığı, Şehitlerimizin üzüntüsünün derin bir şekilde hissettiğimiz, yaşadığımız bir zeminde elbette, sağlıklı bir seçim atmosferinin de oluşması beklenemez.

İnsanlar seçim yorgunu

Bir diğer neden de insanların seçim yorgunu olması. Türkiye nedereyse iki yıldır hep seçimin içinde buldu kendini… Peşisıra yapılan 30 Mart 2014 mahalli seçimleri, ardından 10 Ağustos’ta yapılan ilk kez halkın sandık başına giderek Cumhurbaşkanı’nı belirlidiği Cumhurbaşkanlığı seçimi ve daha üç ay önce 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen 25. dönem Milletvekilliği seçiminden çıkmışken, kimine göre ‘tekrar seçim-yeniden seçim’ kimine göre de ‘erken seçim’ adı altında bir kez daha seçime gitmeye hazırlanıyoruz. İşte üstüste yaşanan bu seçimler, insanlarda mental anlamda belli bir yorgunluğa yol açtı.

Seçim sonuçlarının pek değişmeyeceği beklentisi

Seçim sonuçlarının (7 Haziran) bu kadar kısa zamanda değişmeyeceği, siyasi tablonun da şu an itibariyle pek değişiklik getirmeyeceği beklentisi de seçim havasının oluşmasına engel oluyor. Partilerin adaylarının büyük bir bölümünü değiştirmeyeceği beklentisi de partileride aday adaylarının kendi içindeki yarışını, siyasi rekabetin önünü tıkıyor.

Her ne kadar bu kadar olumsuzluk içersinde 1 Kasım 2015 sandığına gidiliyor olsa da; özellikle önümüzdeki hafta 18 Eylül 2015 tarihinde seçime girecek olan siyasi partilerin aday listelerini YSK’ya bildirmesi ile birlikte, adayların ve partilerin sahaya inmesi ile birlikte seçim heyecanının oluşması, propaganda sürecinde partilerin stratejilerini ortaya koyması ile özellikle Ekim ayı içersinde gündemin ‘seçim merkezli’ şekillenmesi bekleniyor.

Burdur’da aday listeleri bekleniyor

Gelelim Burdur’a… Ülkemizdeki genel hava Burdur için de geçerli. Henüz bir seçim havasının işareti bile yok. Herkes öncelikle 18 Eylül’ü bekliyor. Aday listeleri dendiğinde en büyük beklenti, kamuoyunun dikkati AK Parti üzerinde… AK Parti’nin seçim yenilendiği takdirde, küçük farklarla kaybettiği illerde seçime yoğunlaşacağı, bu durumdaki 18 il’den birinin Burdur olduğu şeklindeki haberlerin ağırlık kazarması, haliyle bütün gözleri AK Parti’ye çevirdi. AK Parti’den ilimizde 10 aday adayının olması, listedeki değişiklik beklentisini de ortaya koyan, doğrulayan bir gelişme. Çünkü; CHP ve MHP’de ilimizde aynı isimlerle seçime gidileceği fikrinin ağırlık kazanması, aday adaylığı heyecanını ortadan kaldırdı.

CHP’nin 7 Haziran genel seçimi öncesinde Burdur’da vekil adaylarını belirlemek için yaptığı hakim huzurundaki önseçim sonuçlarına göre yine aynı listeyi yapma eğilimi CHP’nin listesini şimdiden ortaya koydu. Nitekim aday adaylığı başvurusunu da sadaca üç isim, daha önceki üç aday Mehmet Göker, Kadir Koç ve Okan Kurd yaptı.

MHP’de de özellikle birinci sıra adayının değişmeyeceği, yola mevcut vekil Alparslan Dursun’la devam edileceği belli olunca, MHP içersinde de ilimizde aday adaylığı rekabeti yaşanmadı. Dursun aday adaylığı başvurusunu yineledi. Daha önceki ikinci sıra adayı akademisyen Ali İsra Güngör, bu kez başvuruda bulunmayınca MHP’nin ikinci sıra adayında değişikliğe gitmesi bekleniyor. Alparslan Dursun dışında Yılmaz Tunç ve Hasan Uçar aday adaylığı başvurusunda bulunan isimler oldu.

AK Parti’de ise; adayların bu hafta içersinde netleşmesi bekleniyor. 10 adaydan 3’ü 7 Haziran listesinde aday olan üç isim. Geri kalan 6 aday adayı, 7 Haziran öncesinde aday adayı idi. Bu sefer yarışa, üç dönem kuralına takıldığı için geçen seçime giremeyen Bayram Özçelik’te katılıyor. AK Parti’de adaylar, Komisyonların yapacağı çalışmalar, hazırlanan raporların ardından Üst Kurul ve Başbakan Davutoğlu nihai listelere son şeklini vererek, 18 Eylül 2015’te YSK’ya bildirilecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive