ManşetSağlıkSDÜ ORGAN NAKİL MERKEZİNE; Burdur, organ bağışında destek verecek

5 sene ago

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde kurulan Organ Nakli Merkezi, ilk nakli Ağustos ayında başarıyla tamamladıktan sonra ilk bilimsel toplantısını da Burdur’da gerçekleştirdi.

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda dün gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Özeren, Sağlık Müdür Yardımcıları, il merkezi ve ilçelerde görevli Doktorlar katıldı.SDÜ Organ Nakil Merkezi, Sağlık Bakanlığı’ndan onay alınmasından sonra Temmuz ayında hizmete başlamış, Organ Nakil Merkezi’nde Prof. Dr. Mahmut Bülbül önderliğinde ilk operasyon gerçekleştirilmişti…

Toplantıda konuşan Prof. Dr Mahmut Bülbül, başhekimliği döneminde Isparta Hastanesinin 8 kilometre dışarıda yapılmasına Ispartalıların tepki gösterdiklerini hatırlatarak “8 km uzağa kim gider mi diye tepki göstermişlerdi. Bugün bu Hastane Isparta’nın dışında Burdur, Afyon ve diğer illere de hizmet verir duruma geldi. Ama şunu söyleyebilirimki; Hastane’den en çok Burdurlular yararlanmaktadır, benim hastalarımın çoğu Burdurlu oldu. Bölgemizde yeni kurulan ve ilk ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiğimiz Organ Nakil Merkezimizin siz Burdurluların büyük desteğine ihtiyacı var” diye konuştu..

Bağışlanan organlardan ilk önce  Burdurlu hastalar tercih edilecek

Organ nakillerinde zamanın çok değerli olduğunu, alıcı ve verici hastaların hazır olmasının yetmediğini açıklayan Prof. Dr. Mahmut Bülbül “bu organları nakil edecek tecrübeli ekibin olması gerekir. Bizlerde bu deneyimli ekibi kurarak bölgemizde daha yararlı olmak için çalışmalarımıza başladık ve ilk başarılı operasyonumuzu gerçekleştirdik. Zannedilmesin ki organlar başka yerlerdeki hastalara verilecek yine Burdur ve Isparta’daki böbrek, kalp, karaciğer ve diğer organları bekleyen hastalar yararlanacak. Burdur’daki duyarlı vatandaşların organlarından ilk önce Burdurlu hastalar ilk önce faydalanacak. Siz hekim arkadaşların organ bağışına destek vermesini istiyorum” dedi.

2013 yılında nüfusa göre en çok organ bağışı sıralamasında Türkiye birincisi olan Burdur’un 2014 yılında Türkiye ikincisi, bu yılda Türkiye birincisi olmaya aday olduğunu açıklayan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Alper Teker, organ bağışında Burdur’un önemli mesafeler aldığını belirtti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Özeren ve Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı,SDÜ Organ Nakil Merkezi ekibinin Burdur’da böyle tanıtıcı toplantı gerçekleştirdikleri için teşekkürlerini ilettiler.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive