Burdur’un Bucak ilçesinde 28 Nisan 2021 tarihinde, 2 çocuk annesi Hatice Işık’ı çalıştığı şarküteri dükkanında, av tüfeğiyle öldüren Ramazan Topay’ın yargılanmasına devam edildi. Hatice Işık’ın annesi Nazife Varkal; “Biz varlıklı bir aile değiliz. Çocuklarının rızkı için çalışıyordu. Biz kız çocuklarımızı bu katiller yüzünden, psikopatlar yüzünden çalıştıramayacak mıyız? En ağır ceza neyse verilmesini istiyorum.” dedi.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya sanık Ramazan Topay, Çorum Sungurlu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada taraf avukatları ile Hatice Işık’ın babası Bayram Varkal, annesi Nazife Varkal ve eşi Mehmet Işık salonda hazır bulundu.

Sanık Ramazan Topay savunmasında, “Kendimi masum göstermek istemiyorum. Bir hata yaptım ama tanık anneme, kız kardeşime küfürler, hakaretler edildi. Beni tehdit etti. Beni ailemle tehdit etmeyin dedim. Bir ayaklarını öpmediğim kaldı. Takdir mahkemenindir” dedi.

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesinin ardından Ramazan Topay’ın tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Duruşma sonrası bir açıklama yapan Hatice Işık’ın Ailesi’nin avukatı Süleyman Uysal şunları söyledi:

“Ya benimsin ya kara toprağın düşüncesiyle böyle bir kadın cinayeti işlendiği kanaatindeyiz”

“Bu celsede tanıklar dinlendi. Gelen tanık beyanlarında sürekli olarak Hatice Işık’ın eşinden boşanması için tehdit edildiği, sürekli kendisine mesajlar atıldığı, birliktelik yaşadığı sanığın çektiği fotoğraflarla kendisini tehdit ettiği hususları ortaya çıktı. Zaten bu hususlar el konulan telefon kayıtlarındaki mesajlarla da örtüşmekteydi. Bu da bize ya benimle evlenirsin, eşinden ayrılıp, çocuklarını bırakırsın, ya da sonuçlarına katlanırsın anlamında çektiği mesajların sonucu olarak görülüyor. Ya benimsin ya kara toprağın düşüncesiyle böyle bir kadın cinayeti işlendiği kanaatindeyiz. Yargılama da şu aşamaya kadar bunları göstermektedir. Sanığın en yüksek cezaya çarptırılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Şu an ki ortaya konulan deliller de bunun göstergesi durumundadır. Görüntülerde kendisi her ne kadar korkutmak maksadıyla yere ateş ettim desede ancak güvenlik kamerası görüntülerinde arabasından indikten sonra dükkanın içerisine baktığı, içeriye girerek doğrudan hedef alarak ateş etmeye başladığı görülüyor. Hatice Işık’ın kocası da tesadüfen o gün orada. Kocası tüfeğe müdahale etmemiş olsa, tüfeğin ucundan tutarak engel olmaya çalışmamış olsa belki eşini de vuracakmış. Artık tamamen gözünü kızartmış, böyle bir durum doğmuş. Ya benimsin ya kara toprağın düşüncesiyle bizce hastalıklı bir zihniyet bu ve bunun sonucu olarak da bu cinayet işleniyor.”

“İki evladım artık ömrü boyunca annelerinin sıcak yüzünü göremeyecek”

Hatice Işık’ın eşi Mehmet Işık; “Benim iki tane evladım artık ömrü boyunca annelerinin sıcak yüzünü göremeyecek. Bende bu katilin en ağır cezayı almasını istiyorum. O da anne, baba yüzü görmesin. Benim evlalarım görmeyecekse o da görmesin.” dedi.

“Biz kız çocuklarımızı bu katiller yüzünden, psikopatlar yüzünden çalıştıramayacak mıyız”

Hatice Işık’ın annesi Nazife Varkal; “Beni öldürdü. O çocukla beni de gömdü yere, iki çocuğunu da gömdü, bizi de gömdü. Benim evladımı kara toprağa koyduysa o da idam cezasıyla kara toprağa girsin. Ben çocuklarımı bir katil vursun diye büyütüp, beslemedim. Biz varlıklı bir aile değiliz. Çocuklarının rızkı için çalışıyordu. Biz kız çocuklarımızı bu katiller yüzünden, psikopatlar yüzünden çalıştıramayacak mıyız? En ağır ceza neyse verilmesini istiyorum. İki çocuğu da beni de o kara toprağın içine gömdü. Ben anneyim. Kadın cinayetlerine dur denilsin. Hafiflettirmeymiş falan derken kadın cinayetleri çoğaldı. Neden çoğaldı. Kadın cinayetlerine en ağır cezayı versinler. Bu cinayetleri durdursunlar. Ben bunu istiyorum.” diye konuştu.

Olay anı güvenlik kameralarına yansıdı

Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde Ramazan Topay, hafif ticari araçla iş yerinin önüne geliyor. Topay, araçtan aldığı av tüfeği ile iş yerine giriyor. Ramazan Topay’ı gören Hatice Işık, iş yerinin arka kısmına doğru kaçıyor. Daha sonra Ramazan Topay, Hatice Işık’a ateş ediyor. Ramazan Topay av tüfeğini bırakarak olay yerinden kaçıyor.

Muhammet Fatih Başcı