ManşetSağlıkSARIMSAK BOĞAZINA TAKILINCA HASTANELİK OLDU

6 sene ago

Sabah kahvaltı sonrası bütün sarımsak yemek isteyen vatandaş sarımsağın boğazına takılması sonucu hastanelik oldu.Bütün olarak sarımsağı yutan hasta, sarımsağı yuttuktan sonra boğazında takılma hissi olması, su bile içememesi üzerine Burdur Devlet Hastanesine başvurdu.

Burada Gastroenteroloji uzmanı Dr. Erhan Alkan tarafından değerlendirilen hasta endoskopik değerlendirme amaçlı gastroenteroloji endoskopi ünitesine alındı. Uzm.Dr. Alkan gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra ekibiyle beraber hastayı endoskopik operasyona aldı. Sarımsağın yemek borusu üst kısmında olduğu ve yemek borusunu tamamen tıkamış olduğu saptandı. Fileli basket adı verilen yabancı cisim çıkarma aleti ile sarımsak bütün olarak dışarı çıkartıldı.  Yapılan operrasyonla Sağlığına kavuşan 53 yaşındaki İbrahim Ersoy  Uzm.Dr. Alkan ve ekibine, Burdur Devlet Hastanesine teşekkürlerini sundu.

Hastanelere çoğunlukla metal para, düğme, toplu iğne, et-tavuk-balık kemikleri gibi çeşitli cisimler yutan kişilerin geldiğini söyleyen Uzm. Dr. Erhan Alkan vatandaşları ağızlarına iğne, çivi, düğme gibi cisimleri almamaları ve gıdaları çiğnemeden yutmamaları konusunda uyardı. Özellikle küçük çocukların cisim yutma riskinin yüksek olduğunu vurgulayan Uzm.Dr. Alkan yabancı bir cisim yutan kişinin hemen hastaneye gitmesi gerektiğini belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive