EkonomiManşetŞAP, nedeniyle ilimizdeki Hayvan Pazarları kapatıldı

5 sene ago

Burdur Canlı Hayvan Pazarı Şap Hastalığı nedeniyle kapandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal Burdur Merkez, Düğer ve Çatağıl köylerinde üç işletmede görülen hastalık nedeniyle hayvan pazarının kapandığını ve ilde 21 gün süreyle hayvan sevkiyatının olmayacağını bildirdi.

Erkal “İlimizde üç noktada görülen Şap vakası nedeniyle Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunu topladık ve Hayvan Pazarının kapanması kararı aldık” dedi.

Müdürlük Veteriner Hekimlerinin il’deki her işletmeye bu yıl içerisinde 6 defa aşılama için gittiklerini ve her ahırda aşılama yaptıklarını kaydeden Erkal “Sadece sonbahar aşılamasında 193 bin hayvanı aşıladık. Bu da % 91 başarı ile aşılamayı bitirdik. Biz Şap hastalığının 4 alt tipine etki edebilen bir aşılama yaptık. Bugün itibariyle çıkan hastalık bugüne kadar görülenlerden farklı bir serotip. Başka illerden veya yurtdışından girdiğini düşündüğümüz bulaşma oranı çok yüksek bir tip. Dolayısıyla yaptığımız 191 bin şap aşısı bu alt tip için bağışıklık sağlamıyor. Bununla ilgili olarak Bakanlığımız bir çalışma yaparak bu tip hastalığa karşıda bağışıklık kazandıracak yeni bir aşı üretti. Yarından itibaren hastalık çıkan bölgelerde aşılamaya başlıyoruz.” dedi.

“Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu olarak bugün itibariyle ilimiz genelinde 21 gün süreyle hayvan hareketlerinin kısıtlanması kararı aldık” diyen Erkan”Bu sürede hastalık çıkan bölgeler ve çevrelerinde bakanlığımızın gönderdiği yeni tip aşı ile aşılama yapacağız. Bunu bir hafta-10 gün içerisinde bitireceğimizi düşünüyorum. Ondan sonraki 10 günde yapılan aşının bağışıklık sağlaması için bekleyeceğiz. Bu süre bitiminde il genelinde hayvan hareketlerine izin vereceğiz. İnşallah alacağımız tedbirlerle yeni noktalarda hastalık görülmezse 45-50 gün sonra pazarımızı açacağız. Üreticilerden isteğimiz alınan kurallara uysunlar. Alınan kurallar kendileri için ve hayvancılığımız için almamız gereken zorunlu kurallar. Hayvan hareketlerini kısıtlayarak hastalığın başka işletmelere yayılmasını engellemeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir’de Hayvan Zabıtası Komisyonu toplantısında Hayvan Pazarının kapanması kararı verildiğini belirterek; “bu durum çiftçilerimiz için iyi bir şey olmakmakla birlikte çiftçiyi düşünerek alınan bir karar. İleriye dönük olarak hastalığın yayılması ile çiftçinin çok mağdur olacağı aşikar.

Tarım İl Müdürlüğümüz bu konuda güzel bir çalışma yapmış. Çiftçilerimiz mezbahanelere besilik hayvanlarını götürebilirler. Bu konuda bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden konu hakkında 1 Aralık Salı günü yapılan açıklama şu şekilde:

Hayvan hastalıklarına karşı etkin mücadele ediyoruz

“İlimizde gerek şap hastalığı ile gerekse diğer salgın hayvan hastalıkları ile oldukça etkili bir mücadele çalışması yapılmaktadır. Bu doğrultuda 2015 yılında ilkbahar ve sonbahar döneminde toplam 430.650 adet şap aşısı yapılmıştır. Kullanılan aşı Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen Tetravalan şap aşısıdır.      Yine 2015 yılında 44.834 baş sığır Brucella Hastalığına karşı, 139.473 baş sığır Çiçek dediğimiz Lumpy Skine Disase hastalığına karşı aşılanmıştır. Bu sayılardan da anlaşılacağı üzere her bir yetiştiricimizin hayvancılık işletmesine en az 6 kez ziyaret yapılmış olduğu görülmektedir. Yapılan bu mücadele çalışmaları ve etkin aşılamalar neticesinde 2013 yılında 24 olan Şap Hastalığı mihrak sayısı 2014 ve 2015 yılında 4’er mihraka kadar düşmüştür. Arzu edilen İlimiz sınırları içerisinde hiçbir salgın hayvan hastalığının görülmemesidir.

Tüm bu koruyucu çalışmalara rağmen İlimizde 3 ayrı noktada Şap hastalığı görülmüş olup, bu mihraklarda gerekli kordon ve karantina tedbirleri alınmıştır. Aktif olan bu mihraklardan alınan marazi maddeler Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmiş, sonuç olarak daha önce uygulanan aşıların etkili olmadığı, Şap virüsünün A Tipinin yeni bir alt tipi olduğu tespit edilmiştir. Şap Entitüsü tarafından bu yeni tipe karşı çok hızlı bir şekilde aşı üretilmeye başlanmış olup, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilk aşamada mihrak etrafı aşılama yapabilmek için 44.000 doz aşı enstitüden talep edilmiştir.

Bu kapsamda toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, 01.12.2015 tarihinden itibaren 21 gün süre ile il genelinde büyük ve küçükbaş hayvan hareketlerinin kısıtlanmasına, bu süre içerisinde başta hasatlık mihraklarında olmak üzere Şap virüsünün tespit edilen tipine karşı aşılamaların yapılmasına, hastalık çıkan mihraklarda yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde kordon ve karantina tedbirlerinin uygulanmasına, bu kapsamda mihrak içinde kalan Burdur Hayvan Pazarının da kapatılmasına karar vermiştir.

Alınan tüm tedbirler ilimiz hayvancılığının ve yetiştiricilerinin lehine ve mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek için uygulanmakta olup, konu ilgili tüm birimler tarafından hassasiyetle takip edilmektedir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive