Burdur’da iki yıl önce 25 yaşındaki bir gencin yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak yargılanan biri tutuklu iki sanığa beraat kararı verilmesi üzerine olayda yaşamını yitiren Emre Taşçı’nın annesi sinir krizi geçirdi.

Burdur’da 22 Ocak 2020 günü Sinan Mahallesi Hatip Hoca caddesi üzerinde karşılaşan Emre Taşçı ile İsmail A. ve oğlu Hüseyin Cevahir A. tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi sonrası çıkan kavgada Emre Taşçı sağ baldırından bıçakla yaralandı. Kavga sırasında bir el de silahla havaya ateş açıldı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri müdahale ettikleri Emre Taşçı’yı ambulansla Burdur Devlet Hastanesi’ne götürdü. Emre Taşçı Burdur Devlet Hastanesi’nde iki defa ameliyat olmasına rağmen yaşama tutunamadı. Taşçı olaydan iki gün sonra yaşamını yitirdi. Olay yerinden kaçan baba ve oğlu ise Burdur Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Baba İsmail A. yaralama suçundan tutuklanırken oğlu Hüseyin Cevahir A. adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında ölen gencin annesi Işılay Tüfekçioğlu ile avukatı Tuğba Çınar, tutuksuz sanık Hüseyin Cevahir A. ve avukatı Yusuf Çiftçi salonda hazır bulundu. Tutuklu sanık İsmail A. Tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada ölen gencin annesi Işılay Tüfekçioğlu “Mahkeme heyetinin adaletli olacağına inanıyorum. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum. Takdiri size bırakıyorum” dedi.

Üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirten tutuklu sanık İsmail A. “böyle bir olayın yaşanmasından dolayı çok üzgünüm. Bugüne kadar hiç bir sabıkam yok. Tavuk bile kesemeyen bir insanım” dedi.

Tutuksuz sanık Hüseyin Cevahir A. ise “benim kimseyle husumetim yok. Babam dövülürken silah sıktım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Ara veren mahkeme heyeti haklarında kasten öldürme suçundan dava açılan İsmail A. hakkında ceza verilmesine yer olmadığına ve cezaevinden tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti Hüseyin Cevahir A.’nın da beraatine karar verdi.
Mahkeme heyetinin beraat kararına uzun süre tepki gösteren Emre Taşçı’nın annesi Işılay Tüfekçioğlu sinir krizi geçirerek bayıldı.

Emre Taşçı’nın ailesinin avukatı Tuğba Çınar “Savcılık makamı mütalaasında baba ve oğulun iştirak halinde adam öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etmişti, ancak mahkemenin yanlış değerlendirme sonucunda sanıklardan İsmail A. hakkında ceza verilmesine yer olmadığına, suça iştirak ettiğini düşündüğümüz diğer sanık Hüseyin Cevahir A. hakkında beraat kararı verdi. Söz konusu kararın usul ve yasaya aykırı olduğunu düşünmekteyiz, olayda meşru müdafaanın şartları oluşmamıştır, sanık yaralama eyleminden sonra maktul Emre’yi kovalamaya devam etmiş ve maktul 300 metre kadar koştuktan sonra Nispet bara sığınarak kendini kurtarmaya çalışmıştır. Bu nedenle olayda meşru müdafaanın sınırlarının aşılma halinin de söz konusu olmadığını düşünüyoruz. Kararı istinaf ve Yargıtay’a taşıyacağız. Maalesef adalete olan inancımızın sarsıldığı bu elim karar bizleri büyük bir hüzne uğrattı. Umarım söz konusu karar istinafta veya Yargıtay’da bozulacak ve adalet tecelli edecektir” dedi.

Emre Taşçı’nın annesi Işılay Tüfekçioğlu’ ise “benim çocuğumu babası üç yerinden bıçakladı, oğlu silah sıktı. İkisi ortaklaşa öldürdüler. Bıçakladıktan sonra arkasından 300 metre kovaladılar. Hakim bunu nefsi müdafaaya soktu” dedi.