Burdur’da, her hafta salı günleri Uzay Çatı altına kurulan halk pazarında tam kapanma yoğunluğu yaşandı. Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 haftalık tam kapanma kararı doğrultusunda Burdur’da semt pazarları bir süre kurulmayacak. Tam kapanma ile birlikte pazarlarında kurulmayacak olması nedeniyle vatandaşlar Salı Pazarı’na akın etti. Pazarda yoğunluk oluşturan vatandaşlar sosyal mesafe kuralını ihlal ederken pandemiyi unuttu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı’nın ardından açıkladığı 29 Nisan’dan başlayıp, 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanma kararıyla birlikte Burdur’da, Salı günleri kurulan halk pazarında alışveriş yoğunluğu yaşandı. Uzay Çatı altına kurulan Salı Pazarı bu hafta belki de son bir yılın en kalabalık günlerinden birini geçirdi.

Salı Pazarı’na girişte uzun kuyrukların oluştuğu, belediye zabıta ekiplerinin HES kodu kontrolü yaparak, girişin sağlandığı pazara alışverişe gelenler ile satıcıların maskelerini taktıkları ancak kalabalık nedeniyle sosyal mesafeye uyulmadığı gözlenirken ‘tam kapanma’ öncesi son pazarda pandemi unutuldu.

Burdur Belediyesi zabıta ekipleri, pazar girişlerinde ve pazar içinde vatandaşlara maske, mesafe ve hijyen konusuna dikkat edilmesi için uyarılarda bulundu.

“Burdur’da 20 gün boyunca pazar kurulmayacak”

Salı Pazarı’nda Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı ve aynı zamanda pazarcı esnaflarından Tuncay Yiğit, gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya konuştu.

Yiğit, “Öncelikle koronavirüs salgın hastalığından dolayı gerçekten küçük esnaf çok zor durumdaydı. Biliyorsunuz bu hastalıktan dolayı şimdiye kadar ki en fazla darbeyi yiyen küçük esnaf oldu. Bu hafta pazarımız özellikle Cumhurbaşkanımızın dün tam kapanma kararını açıklamasından dolayı oldukça kalabalık. Burdur’da 20 gün boyunca pazar kurulmayacak. Vatandaşlarımız bu süre zarfında marketlere gidecek bu durumdan müzdarip olan da yine bizim küçük esnafımız oluyor. Bu durumlardan dolayı küçük esnafımız çok zor durumda kalacak. Özellikle gıda tükeminden dolayı bu süreçte pazarların hafta da en az 1 defa açılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili de buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmasını, pazarlarımızın düzene girmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pazarcı esnaflarından Gökhan Şavlı’da,”Pazar pandemi başladığından bu yana hiç bu kadar yoğun olmamıştı. En yoğun günlerinden birini yaşıyor. Pandemi öncesinde de böyle yoğunluk görmedim. Bu yoğunlukta tam kapanma açıklamasının etkisi var. 17 gün pazar açılmayacak.” dedi.

Pazar alışverişine gelen Gülay Eken, “Çok kalabalık. Kaç haftadır ilk defa bu kadar yoğun kalabalık gördüm. Normalde marketler açık. Pazar çok kalabalık, çok korktum. Allah yardım etsin hepimize” diye konuştu.

-Muhammet Fatih Başcı