EkonomiManşetSALI PAZARI’NDA VATANDAŞ, FİYATLARDAN ŞİKÂYETÇİ

6 ay ago

Burdur’un en büyük Halk Pazarı olan Salı Pazarı’nda bu hafta da meyve ve sebze fiyatlarındaki yükseklik yine gündeme oturdu.

Her hafta pazara çıkan Burdur halkı ‘acaba bu hafta fiyatlar düşer mi?’ umudunu yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Tabi bu durum sadece tüketiciyi değil, üretici ve manav esnafını da olumsuz yönde etkiliyor.

Gazetemize konuşan Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit şunları söyledi: “Narenciye gurubu olan mandalina, limon, portakal gibi meyvelerin fiyatları uygun. Onların da bu aylar en bol olduğu zamandır ve havaların da yumuşak gitmesinden dolayı verimin güzel olmasından kaynaklanıyor. Diğer sebze ve meyvelerde fiyatlar yine aynı. Domates’te bir lira gibi bir düşüş yaşandı. O da birkaç hafta sonra yerli üreticinin ürünü bitip tamamen sera sebzelerine dönünce fiyatlarda yine artış yaşanır. Tüketiciler kadar bu durum biz manavlar içinde çok zor bir dönem. İstediğimiz ürünü uygun fiyata bulup pazara getiremiyoruz. Getirsek bile çok az bir miktarda getiriyoruz ve pahalı aldığımız için mecburen pahalıya vermek zorunda kalıyoruz. Bazen pahalı olduğu için ürünlerin elimizde kalarak zarara girdiğimiz de oluyor. Bu durum ne zaman kadar bu şekilde gider bilmiyoruz” dedi.

Gürcan Manav İşletmecisi Cengiz Gürcan; “Pazarımızda geçtiğimiz haftalara göre birkaç haftadır biraz fiyat düşüşü yaşandı ama yine de tüketicimiz ve bizim için istediğimiz durumda değil. Bu birkaç haftalık düşüşün nedeni de bizim köy üreticimizin ürünlerini hasat edip pazara bol miktarda getirmesinden kaynaklandı. Biz manavlar halen ürünlerimizi pahalıya alıyoruz. Mecburen de ona göre satmak zorunda kalıyoruz. Ama inanın tüketiciye yardımcı olabilmek ve istedikleri sebze ve meyveyi alabilsinler diye birçok ürünümüzü kâr farkı almadan bize geldiği fiyattan satıyoruz. Kış mevsimi ve sera ürünleri ile birlikte fiyatlar bundan sonra düşmez, hatta daha da yükselir” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive