Burdur’da dondurucu soğuk hava her hafta Salı günleri Uzay Çatı altına kurulan Salı Pazarı’nda da etkisini gösterdi. Soğuk hava Salı Pazarı’ndaki sebze-meyve fiyatlarına da yansırken pazarcı esnafları soğuk hava şartları dolayısıyla tezgahlarının yanına kurdukları sobalar ile ısınmaya çalıştı. Hem koronavirüs pandemisi hem de soğuk hava nedeniyle Salı Pazarı’na alışverişe gelen vatandaş sayısında azalma görüldü.

Yurt geneli ile birlikte Burdur’da da hüküm süren dondurucu soğuk hava Salı Pazarı’ndaki tezgahlara olumsuz yansıdı. Soğuk hava nedeniyle bazı esnaflar tezgah açmazken bazı vatandaşlarda pazar ihtiyaçlarını erteleyerek alışverişe çıkmamayı tercih ettikleri görüldü.

Soğuk havaya aldırış etmeden Salı Pazarı’na alışverişe gelen vatandaşlar fiyatların pahalılığından dolayı dert yanarken pazarcı esnafları da tezgahlarındaki ürünleri satamadıklarını ifade ettiler.

Burdur’daki dondurucu soğuk hava nedeniyle hava sıcaklığı neredeyse sıfırın altına düşerken, pazarcı esnafı tezgahın içine soba kurarak hem kendisini hem de ürünlerini soğuktan korumaya çalıştı.

Gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı, Salı Pazarı’ndaki hareketliliği ve fiyatları pazarcı esnaflarına sordu.

“vatandaşa taban fiyattan ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz”

Pazarcı esnaflarından Salih Çetin, “Pazar’da koronavirüs nedeniyle çok aşırı bir yoğunluk olmuyor. Bugün soğuk havanın da etkisiyle pazara gelen vatandaş sayısı oldukça düşük. Ama yine de olana şükür. Bu sene fiyatlar afaki, gördüğümüz kadarıyla vatandaşın alım gücü de zayıf. Bizde fiyat konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Öyle kar edecek şekilde çalışamıyoruz. Örneğin portakal Finike’de 4 lira Burdur’da pazarda 5 lira. Büyükşehirlerde portakal 7-8 lira civarında satılırken bizim pazarımızda hem portakalın birinci sınıfı geliyor hem de vatandaşa taban fiyattan ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz.” Ifadelerini kullandı.

“Mallar soğuk olduğunda kıymetli oluyor yerinde, çok olduğunda ucuz oluyor pazarda”

Vatandaşta haklı, esnafta haklı diyen pazarcı esnafı Ali Çetin ise, “Pazar’da fiyatlar normal ama ama insanlar hastalıktan dolayı pazara çok çıkmıyorlar. Fiyatlar normal dedim ama biraz da ayarsız. Mallar soğuk olduğunda kıymetli oluyor yerinde, çok olduğunda ucuz oluyor pazarda. Vatandaşımız fiyatlar hep aynı olsun istiyor ama bunun mümkünatı yok. Mesela biber şimdi 12-15 lira arasında, patlıcan 8-10 lira arasında. Biz 20-30 sene öncesinde bu biberi, patlıcanı yiyemiyorduk. Şimdi zaman değişti, iklimler değişti şimdi her şey bol. Millet almak istiyor ama yetişemiyor. Yetişemiyor derken vatandaşın alım gücü yok. Milletin borcu var. Herşey bol olmasına ragmen vatandaş bu bolluğa maalesef yetişemiyor. Allah sonumuzu hayır getirsin.” Dedi.

Salı Pazarı’ndaki bazı ürünlerin fiyatları da şöyle; Domates 5 TL, Limon 4 TL, Muz 10 TL, Kabak 7 TL, Patlıcan 7 TL, Salatalık 7 TL, Bakla 10 TL, Biber 10 TL, Mantar 15 TL, Armut 8 TL, Kivi 13 TL, Kestane 20 TL, Çilek 10 TL, Pırasa 5 TL, Marul 5 TL, Ispanak 6 TL, Maydanoz 1 TL, Patates 2 TL, Karnabahar 7 TL, Lahana 8 TL, Turp 5 TL, Havuç 3 TL, Elma 5 TL, Portakal 5 TL.

-Muhammet Fatih Başcı