GenelGündemManşetSalı Pazarı’nda ‘korona’ sakinliği!

3 ay ago

Her hafta Salı günleri şehrimizde Uzay Çatı altına kurulan Salı Pazarı’nda bu hafta “koronavirüs etkisi” vardı…

Pazar’daki insan kalabalığının koronavirüs salgını endişesiyle azaldığı görüldü. Salı Pazarı’nda ki esnaflar koronavirüse karşı aldıkları tedbirler ilginç görüntüler oluşturdu. Pazar esnafı alınan tedbirler kapsamında ürünlerini hijyen           içerisinde poşetlenmiş halde vatandaşa sunarken Polis ekipleri de pazarın çeşitli noktalarında kimlik kontrolü yaparak 65 yaş ve üzeri yaşlılarımıza  sokağa çıkmamaları gerektiğini söyleyerek uyarılar yaptı. Pazar yerine geldiği tespit edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar Burdur Valiliği’nin tahsis ettiği araç ile evlerine götürüldü.

Burdur’da kurulan Salı Pazarı sakin bir gün yaşadı. Daha önce açıklandığı gibi sebze ve meyveler poşetlenerek satılmaya devam edildi. Alışverişe çıkan vatandaşlar ile pazarcılar eldiven ve maske takarak, koronavirüsüne karşı önlem aldılar. Her şeye rağmen vatandaşlar kısa süreli de olsa tedbirlerini alarak mutfak alış-verişlerini yapabilmek adına pazara çıktıklarını belirttiler.

Esnaflar ise sosyal mesafeyi koruyup, vatandaşlara hizmet sunabilmek adına yoğun özen gösterdiler. Pazarda bazı bölümlerin kurulmadığı da gözlenirken, bazı esnaflar da kendi kararlarıyla stantlarını açmadılar.

Gazetemiz muhabirine konuşan ve Virüs çıktığından beri pazarlarda durgunluk yaşandığını belirten Pazarcı Esnafları; “Vatandaşlar tedbir nedeniyle evlerinden çıkmayı uygun görmüyor. Pazara gelen ise temel ihtiyaçlarını alıp hemen evine dönüyor. Bu nedenle Pazar sakin geçiyor.

Biz de esnaflar olarak tedbirlerimizi aldık. Alınan bazı tedbir kararları vardı onlara da uyarak hijyenli bir şekilde vatandaşımıza hizmet vermek için meyve ve sebzelerimizi poşetledik. İnşallah bir an önce virüsün etkisi biter ve hayat normale döner” diye konuştular.

65 yaş ve üzeri vatandaşlara sıkı takip

Burdur Salı Pazarı alışveriş anlamında en sakin günlerinden birini geçirirken geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı’nca alınan “65 yaş üstü yaşlıların sokağa çıkma yasağı” nedeniyle Pazar yerinde kimlik kontrolü yapan polis memurları, yaşlıları uyarıp, Burdur Valiliği’nin tahsis ettiği araçlar ile evlerine geri gönderdi.

Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı “65 yaş ve üstü yaşlıların sokağa çıkma yasağı” şehrimizde de uygulanmaya başlanmıştı.

Polis ve zabıta ekipleri yasağın eksiksiz uygulanması için yoğun çaba gösterirken, bazı yaşlı vatandaşların yasağı dikkate almayarak Salı Pazar’ına geldikleri görüldü.

Polis memurları, Pazar yerinin çeşitli noktalarında vatandaşların kimliklerini kontrol ederek 65 yaş ve üzeri vatandaşları tespit etmeye çalıştı.

Kimlik kontrolü yapan Polis memurları ile yasağa uymayarak Pazar’a alışveriş yapmak için gelen yaşlı vatandaşlarımız arasında ilginç diyaloglar yaşanırken memurlar tespit ettikleri 65 yaş ve üzeri vatandaşları Burdur Valiliği’nin tahsis ettiği araçlar ile evlerine gönderdi.Polis memurları tespit ettikleri vatandaşların bazılarının isteklerini kırmayarak bazı alışverişlerini de gerçekleştirdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive