EkonomiManşetSalı Pazarı’nda fiyatlar cep yaktı!

2 sene ago

Yüksek enflasyon, çarşı-pazarda kendini gösteriyor!..

Ülkemizde ve ilimizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, çarşı-pazar fiyatlarına yansımış durumda… Türkiye’de özellikle Ağustos ayında başlayan kur’daki dalgalanmalar, dolar’daki ani, rekor artışlar, ne yazıkki halka, geniş toplum kesimlerine artan enflasyon, lüksek zamlar olarak yansıyor.

Şehrimizde her hafta Salı günleri Uzay çatı altına kurulan Halk Pazarı’nda bu hafta meyve ve sebze fiyatları cep yakacak türdendi…. Pazarda köylü üretici ve manav esnafı olmak üzere ürün bolluğu yaşanırken, ürünlerin fiyatlarının ise oldukça yüksek olması da dikkat çekici idi…

Sahaya inen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, Salı Pazarı’nın nabzını tutmaya çalıştı, artan fiyatların sebeplerini araştırarak, pazarcı esnafı ve vatandaşlarla görüştü.

Gazetemize konuşan pazarcı esnaflarından Hasan İlci, Yakup Dinç “ Pazar birkaç haftadır gerçekten pahalı. Özellikle domates, fasulye, biber ve salatalık gibi sebzeler mevsiminde olmasına rağmen turfanda fiyatına satılıyor. Bunun nedeni ise başta mazot olmak üzere üretici için birçok şeye zam gelmesi. Üretici de, ürettiği sebzenin maliyeti yüksek olduğu ve zarar edeceği için mecburen ürünlerinin fiyatını yükseltiyor” diye konuştular.

Burdur Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit; “son bir ayda mazotundan, tutun gübresine, poşetine, tohumuna kadar birçok şeye zam geldi. Üreticinin maliyeti arttıkça, sebze ve meyve fiyatları da artıyor. Tabi biz üretici tarafından değerlendirdiğimizde üretici haklı. Ama tüketici tarafından da değerlendirince tüketici de kendi çapında haklı. İnsanları gelir düzeyi belli. Bütçesine göre alışveriş yapacak. Pazarda bulunan tüm meyve sebzeler bir evin mutfağında olması gerek gıdalar. İnsanlar alışveriş yaparken maddi açıdan zorlanıyor. Bunun üzerine de fiyat yüksekliğinden şikayet ediyor. Bir bayan geçen yıl 50 TL’ye tüm mutfak ihtiyaçlarını pazardan karşılarken bu sene 100 TL bile yetmiyor. Biz hem üreticiye, em tüketiciye hak veriyoruz. Ama yapacak bir şey de yok şu an. Zaten bundan sonra fiyatlarda düşüş de yaşanmaz. Birkaç haftaya kadar yerli ürün biter ve turfandaya dönüş yapılır ve fiyatlar yine aynı yüksekliği ile devam eder” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive