Burdur’un en önde gelen turizm değerlerinden biri haline gelen Yeşilova İlçesindeki doğa harikası Salda Gölü gündem oluşturmaya, isminden sıkca bahsettirmeye devam ediyor. Son üç dört senedir adeta patlama yapan ‘Maldivler’ benzetmesiyle büyük bir ilgi odağı, çekim merkezi haline gelen Salda Gölü ziyaretçi yoğunluğu kadar koruma-çevre kaygılarıyla da öne çıkan bir bölge…

Vali Ali Arslantaş, düzenlediği geniş katılımlı toplantıda Salda Gölü’nü koruma ve kullanmaya yönelik gelecek önerilerinin seslendirildiği bir platforma öncülük etti. Bu toplantının en dikkat çekici yönü; Burdur’daki tüm kesimleri, bütün dinamikleri bir araya gelerek, siyasetçisi, bürokratı, akademisyeni, sivil toplum kuruluşu ve derneklerin temsilcileri, muhtarlar Salda Gölü’ne ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Salda Gölü ile ilgili Burdur’da yerel dinamikleri buluşturan bu örnek etkinlik, bölge ve ülke gündemine de girmeyi başardı. Dün pek çok internet sitesi, iletişim mecraları Salda Gölü ile ilgili toplantıya yer verirken, medyada Salda Gölü’nü koruma çalışmaları kapsamında ziyaretçi kısıtlaması önerisini ön plana çıkardılar…

Vali Ali Arslantaş başkanlığında, Salda Gölü’nü gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakmak için neler yapılması gerekiyor değerlendirmek, görüş alışverişinde bulunmak üzere toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin geniş katılımıyla gerçekleşen “Salda Gölü’nü Koruma ve Kullanım İlkeleri Konulu” toplantı yapıldı.

Vali Ali Arslantaş, beyaz kumsalı ve turkuaz rengi berrak suyunun güzelliğiyle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ünlenen Salda Gölü’nde, yapılacak bilimsel çalışmanın sonucuna göre ziyaretçi kısıtlamasına gitmeyi planladıklarını söyledi. Burdur Valiliği’nin öncülüğünde dün düzenlenen “Salda Gölü’nü Koruma ve Kullanma İlkeleri” toplantısı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans Salonu’nda yapıldı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda yapılan toplantı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alaçatlı’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Vali Ali Arslantaş, beyaz kumsalı ve turkuaz rengi berrak suyunun güzelliğiyle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ünlenen Salda Gölü’nde, yapılacak bilimsel çalışmanın sonucuna göre ziyaretçi kısıtlamasına gitmeyi planladıklarını söyledi.

Vali Arslantaş, toplantıdaki konuşmasında, Salda’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yakın koordinasyon içinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek yürütülen koruma-düzenleme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.Salda Gölü ve çevresinin Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini hatırlatan Arslantaş, “Koruma tedbirlerinden sonra yaptırılan ahşap bariyerlerle araçların kıyıya inmesi engellendi. Göl suyu kalitesinde iyileşme sağlandı. Çöpler düzenli olarak alınmaya başlandı. Kaçak yapılar ve bungalovlar kaldırıldı. Atık suların toplanması amacıyla vidanjörler bölgede görevlendirildi.” dedi.

Valilikçe de bazı koruma kararları alındığını vurgulayan Arslantaş, bölgede çukur oluşturulması, çamur banyosu yapılması, gölün tabanından ve sahilden kil alınması ve vücuda sürülmesinin yasaklandığını kaydetti. Arslantaş, kumsal alanında tütün ürünleri ile her türlü yiyecek ve içeceğin tüketilmesinin yasaklandığını belirtti. Göl içinde şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerle şezlong ve buna benzer şeylerin kullanılmasını engellediklerine vurgu yapan Arslantaş, şöyle devam etti: “Piknik alanı olarak belirlenen yerlerin dışında ateş yakılmasını önledik. Salda Gölü kıyı kenar çizgisinden 400 ila 500 metre mesafeye hiçbir yapı, ünite ve çadır kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Yapılacak bilimsel çalışmaların sonucunda ziyaretçi sayısında da kısıtlamaya gitmeyi planlıyoruz. Bu bölgeye araç girişini de tamamen yasaklamak planlar arasında.”

Konuşmaların ardından salonda bulunan il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, oda, STK ve siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve turizm alanında faaliyette bulunan sektör temsilcilerine söz veren Vali Arslantaş, Salda Gölü ve çevresi ile ilgili görüş ve önerilerini aldı.

Dile getirilen görüş ve önerilerin ardından, Burdur Milletvekilleri Sayın Bayram Özçelik, Sayın Mehmet Göker, Sayın Yasin Uğur, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın konuşmalarıyla devam eden programın son bölümünde, Vali Arslantaş toplantıda dile getirilen her bir görüş ve önerinin kayıt altına alınarak çözümleneceğini ve her bir görüşün yer verileceği raporun kendisi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanımıza bizzat sunulacağını ifade etti.

Toplantıya; Vali Arslantaş, Milletvekili Özçelik, Milletvekili Göker, Milletvekili Uğur, Belediye Başkanı Ercengiz, MAKÜ Rektörü Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Sedat Yıldırım, Yeşilova Kaymakam V. Mustafa Caner Culukar, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı V. J. Alb. Mehmet Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, siyasi parti başkanları, kurum müdürleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Salda Gölü çevresindeki köylerin muhtarları, turizm acentaları ve işletmeleri yetkilileri katıldı.