ÇevreGündemİlçeManşetTurizm“Salda’ya el uzatanın eli kırılır”

8 ay ago

Vali Hasan Şıldak, “Salda’ya el uzatanın eli kırılır” dedi. Salda’daki ziyaretçi artışının kendiliğinden olmadığını söyleyen Vali Şıldak “alt yapı, üst yapı iyileştirmeleri, hem bir takım hizmet iyileştirmeleri hem tanıtım hem de özel ilgi ile oldu. Emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin 1965 yılında Turizme ilk açılan Mağara olan İnsuyu Mağarasının etrafında yapılan çevre düzenlemesi ve piknik alanının açılışına  katılan Vali Şıldak burada yaptığı konuşmada, Salda’da en önemli planlama çalışmalarının Koruma amaçlı imar plnı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi gibi devrim niteliğindeki gelişmeler olduğunu belirterek “ilgi ve temizlik gibi düzenlemeleri, oradaki günü birlik tesisler ve Kaymakamlığımız tarafından işletilen tesislerden elde edilen gelirlerden köylerimizin kilit taş ihtiyacının karşılanacak olması ve bu anlamda ilk planda 43 bin metrekare kilit parke taşı yapımımızla ilgili gelişmeler, bunlar küçük gibi görünüen ama burdur için önemli hamlelerdir. Bu hamleleri hep beraber gerçekleştiriyoruz. Kurum, kuruluşlarımız, değerli milletvekillerimizin bizlere verdiği destek ve hükümetimizin sağladığı imkanlarla iyileştirmeleri sağlıyoruz “ifadelerini kullandı.

Burdur Valisi Hasan Şıldak; “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından alınan kararla Mart ayında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi hepimizin içini rahatlatan, göğsünü kabartan bir gelişmedir.Türkiye’de 18 özel alandan biridir ve Salda’nın korunmasının garanti senedidir bu ilan. Burada katkı veren Çevre Şehircilik Bakanımız, Milletvekillerimiz ve bütün paydaşlarımıza yeniden şükranlarımı sunuyorum. Burada alınan tedbirlerle koruma kullanma dengesi her zaman gözetilmişti. Bundan sonra çok daha iyi gözetilecek. Birinci amaç İnsuyu olsun, Salda olsun, bütün tarihi ve doğal güzelliklerimiz olsun birinci amacımız buraları aslına uygun orijinal haliyle muhafaza etmektir. Kim ne derse desin aksine olan bütün söylemleri reddediyoruz.

Bu tür tevatürlere hiç bir şekilde itibar edilmemesi lâzım. Salda’ya el sürenin elini kırarlar.

Bunu ben il valisi olarak ifade ediyorum. Bir çivi bile çaktırmıyoruz. Alınan bütün tedbirleri başka amaçlarla kullanıp söyleme dönüştürmek insanlıkla bağdaşmaz. Bunu tekrar ifade etmek istiyorum” dedi.Şıldak “turizme evet ama koruyarak yaşatılan bir turizm değeri anlayışı çerçevesinde. “Çevre duyarlılığı hepimizin içimizde hissetmemiz gereken bir şeydir” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive