BölgeÇevreİlçeManşetTurizm“SALDA’da çalışmalar hassasiyetle sürdürülüyor”

8 ay ago

Vali Şıldak: “Salda Gölü korunarak gelişecek ve eski korumasız, bakımsız adeta yok olmaya yüz tutmuş halinden kurtarılacak” dedi.

Burdur’un turizm alanında 2019 yılında bir atılım yaptığını anlatan Vali Şıldak DHA’ya şunları söyledi; “devletimizin bütün birimleri, ilgili bakanlıklarımız, hükümetimizin gerek mali anlamdaki proje destekleri, gerek iyileştirme ve hizmet kalitesini artırmaya yönelik Özel İdaremizin imkanları ile yerel de gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda, yaptığımız işbirlikleri, koordinasyon ve öngörülü çalışmalarla sonuçlarını aldık ve ilimizdeki ziyaretçi sayısında artış var ve gelen ziyaretçilerin memnuniyet düzeylerinde de önemli yükselmeler olduğunu görüyoruz. Bu gidişat bizleri daha da cesaretlendirdi ve çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam ettiriyoruz. Burdur genelinde turizm faaliyetlerini, turizm hareketliliğini iyi bir alan yönetimi ve destinasyon haritasıyla iyi bir planlamayla sağlamaya özen gösteriyoruz.”

BİRİMLER ÖZEN GÖSTERİYOR

Bütün turizm değerlerinin başta doğal güzelliklerimiz olmak üzere aslına uygun olarak korunması, muhafaza edilmesi noktasında çok hassas olduklarını kaydeden Vali Şıldak: “bilhassa tarihi değerlerimizde olsa da en başta Salda Gölü olmak üzere doğal güzelliklerimizin bozulmadan temiz kalması, koruma kullanma dengesine saygılı bir turizm faaliyeti içermesi buradaki doğal mirasın gelecek nesillere orijinal hali bozulmadan aktarılması konusunda bütün birimlerimiz özen gösteriyor. Burada yürütülen bütün çalışmalarda ve gerçekleştirilen projelerde birinci önceliğimiz budur” ifadelerini kullandı.

TURİST SAYISI KATLANDI

2019 yılında geçen yıla göre iki hatta üçe katlayan sayılarda turist geldiğini anlatan Şıldak: “bizim yıl sonu hedefimiz 1,5 milyon ziyaretçinin ilimiz sınırlarına ziyaret gerçekleştireceği idi ama bu rakam çoktan aşıldı. Sadece Salda Gölü’ne 1 milyonun çok üzerinde, 1,5 milyona yaklaşan bir sayıda  bir ziyaretin gerçekleştiğini görüyoruz. İnsanlarımıza orda aynı zamanda kaliteli bir hizmet sunma noktasında da duyarlılık gösteriyoruz, buna yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

Bundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile uygulamaya konulan Özel Çevre Koruma Bölgesi, koruma garantisi ile adeta Salda Gölü korunarak gelişecek ve eski korumasız, bakımsız adeta yok olmaya yüz tutmuş halinden kurtarılacak bir kurtarma operasyonu devam ediyor burada. Çalışmalar çok ince detaylarla hesap edilerek hassasiyetle sürdürülüyor.

GELECEK YIL ÖNGÖRÜLERİ

Gelecek yıla ilişkin Burdur’un turizm kapasitesinin daha ön plana çıkacağını, yapılan altyapı ve tanıtım çalışmaları, hizmet iyileştirmeleriyle gelen kişi sayısının artacağını ve niteliğinin artacağını, turizm niteğiği faaliyetinin artacağını öngörüyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive