Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan Salda Gölü sahiline izinsiz indikleri gereçkesi ile 2 yamaç paraşütçüsüne Yeşilova Kaymakamlığı tarafından İdari Para Cezası yazıldı.

Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü sahiline izinsiz indikleri gereçkesi ile Burdurlu iki yamaç paraşütçüsüne 427’şer lira İdari Para cezası yazıldı.

Ceza yazılan Yamaç Paraşütçüsü Ali Rıza Karabulut; “Beş yıldır Yamaç Paraşütü sporu yapıyorum. Salda’da, Burdur ‘da başka şehirlerde defalarca uçtuk. Salda’da uçuşlara başlarken Kayamakmlığın yardımı ile başladık. Kalkış alanımızı kaymakamlık açtı ve Salda’nın tanıtımı amaçlı kendileri ile proje yapabileceğimizi söylediler. Daha önce iki kere festival düzenledik. Diğer şehirlerden gelenler oldu. Geçen en son uçuşumda göl kenarına inemeyeceğim belirtilip Kabahatler Kanunundan ceza uyguladılar bana. Bu  cezanın kaldırılmasını istiyorum. Biz bu işe başlarken Kayamakamlık, Valilik ile başlamıştık hatta Belediyenin de destekleri olmuştu. Biz oranın turizmine katkı sağlamak amaçlı başladık bu işe. Şimdi oradan uçmamız istenmiyor. Prosedürler çıkarıyorlar, izin almamız gerektiğini söylüyorlar. İniş alanı tahsis etmiyorlar bize. Bizim yaptığımız spor ekstrem bir spor. Rüzgara bağlı olarak yaptığımız bir spor. İniş alanımızı her zaman belirleyemeyebiliyoruz. Direkt olarak göl kenarına indiğimiz durumlarda oluyor. İndiğimiz zamanda ceza yazmaya kalkıyorlar.” diye konuştu.

Karabulut, “Turistler varken, araçlar varken bizim oraya inip ayak basmamız sorun oluyor. Onu anlamıyorum. Oraya araç girebiliyor ama bizim ayakla basmamızdan dolayı bir ceza uyguluyorlar. Nedenini anlayamadık. Yapılan uygulamadan geri dönülmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Burdur Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız imzası ile Yeşilova Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda Salda Gölü ve çevresinin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerleri açısından önemi, aynı zamanda doğal sit alanı olması ve göl çevresinin doğal güzelliklerini korumak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürülüğü tarafından birçok tedbir alındığı, alanda bilimsel çalışamlar başlatıldığı bunun yanında ziyaretçi yoğunluğuna bağlı oalrak gereksinim duyulan günübirlik ihtiyaçların karşılanmasına yönelik Salda Gölü Koruma Projesinin titizlikle yürütüldüğü belirtildi.

Yazıda ; “14 .03.2019 tarih ve 824 sayılı Cumhurbaşkanı Karaı ile ilan edilen Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi alanında yamaç paraşütü yapıldığı, bu kullanıma ilişkin herhangi bir Bakanlık izninin bulunmadığı, paraşüt inişlerinin göl çevresine yapıldığı anlaşılmıştır. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabir Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün izin vermediği bu ve buna benzer faaliyetlere müsaade edilmemesi ve konu ile ilgili gerekli izinlerin alınması hususunda gereğini rica ederim.” denildi.