Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan Salda Kayak Merkezi personeline Çığda Arama Kurtarma Eğitimi verilecek.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü tarafından hazırlanan proje Tübitak tarafından kabul edildi. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Kuş, öğrencilerinin her yıl Salda Kayak Merkezi’nde çığda arama ve kurtarma eğitimini uygulamalı olarak aldıklarını söyledi.

Kuş, “bu eğitimi 3 kez almış olan Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencileri, bu proje ile kayak merkezinde çalışan/görevlendirilen farklı mesleklere mensup kişilere çığ felaketi öncesi, sırası ve sonrası yapılması gereken doğru davranışları teorik ve uygulamalı olarak kazandırmak hedeflenmektedir. Projede hedef gruba, çığa yatkın arazi profili, kar ve çığ anatomisi, Çığda Profesyonel davranışlar ve liderlik, çığda kullanılan ekipmanlar teorik ve uygulamalı olarak gösterilecektir. Hedef gruba çalışmada ön test-son test uygulanacak ve kazanımlar tatbikat ile değerlendirilecek” dedi.

“Doğa kaynaklı afetler denildiğinde ülkemizin jeolojik özellikleri gereği ilk akla gelen afet türü her ne kadar deprem olsa da ülkemizin fiziki coğrafi özellikleri düşünüldüğünde çığ da dikkatleri üzerine çekecek düzeyde” diyen Murat Kuş, “Çığda arama kurtarma yapan mevcut personellerin ve potansiyel olarak da gelecek yıllarda arama kurtarma personeli olacak öğrencilerin kariyerleri boyunca çığ afeti ile mesleki tecrübe yaşayacakları ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalı ve konu hakkında yeterli eğitimler alınarak sık sık tatbikatlar icra edilmelidir. Bu proje ile kayak merkezinde çalışan / görevlendirilen farklı mesleklere mensup kişilere çığ felaketi öncesi, sırası ve sonrası yapılması gereken doğru davranışları teorik ve uygulamalı olarak kazandırmak ve olası can kayıplarını, ikincil çığ kazalarını azaltmak veya ortadan kaldırmak hedeflenmekte.” ifadelerini kullandı.