İlçeManşetSALDA, kamp merkezi olma yolunda ilerliyor

2 sene ago

Burdur’un en önde gelen doğal güzelliklerinden biri olan Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde gençlerin kamp imkanlarını artırmaya yönelik çabalar müspet sonuçlar vermeye devam ediyor. İlimizde turizmin gelişmesi için uğraş veren, Salda bölgesinde turizmin çeşitlenme çalışmalarını yakından takip eden AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Salda Gençlik Kampı için Gençlik ve Spor Bakanlığından ödenek ayrıldığını açıkladı.

Özçelik açıklamasında; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızca Salda Gölünde önümüzdeki yıl kamp yapılması için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz bütçesine 1.200.000 TL ödenek gönderilmiştir. Tahsis işlemleri tamamlandıktan sonra 2018 yılında 81 ilden binlerce genç ilimize gelerek kamp yapacaktır. Salda gölü ulusal gençlik kampı öncelikle Yeşilova Salda gölü ve ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak ve il ekonomisine hareket kazandıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Bilindiği gibi; Salda Gölü ve çevresi pek çok alternatif turizm faaliyetine ev sahipliği yapabilen, potansiyeli yüksek bir bölge… Kamp etkinliği de Salda’yı öne çıkaran aktivitelerden biri… Burdur’un en önemli turizm değerlerinden biri olan Salda Gölü, özellikle son birkaç yıldır patlama yapan, yoğun ilgi gören yerlerin başında geliyor. Özellikle ‘Maldivler’ benzetmesinden sonra tanıtım anlamında ve ziyaretçi sayısında büyük artışların yaşındığı Salda bölgesinde, kamp etkinliklerinn de Salda Gölü’ndeki turizm hareketlerini katkı koyması bekleniyor.

AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik Salda Geçlik Kampı için Gençlik Spor Bakanlığından ödenek ayrıldığını açıkladı.

5 YIL ÖNCE SALDA KAMP ALANI ULUSAL ve ULUSLARARASI OLSUN DİYE YOLA ÇIKILMIŞTI

Salda’nın Ulusal ve Uluslar arası gençlik kampının tekrar açılması için birçok görüşme yaptıklarını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Yaklaşık 30 yıldır ilimiz Yeşilova ilçesi Salda Gölü kenarında mahalli, gençlik kampı olarak hizmet verilmiş, ancak bölgenin 1. Derece sit alanı olmasından dolayı son üç yıldır kamp yapılamamıştır. Bu üç yıllık süre içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığı aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar genel Müdürlüğü nezdine çalışmalar yapılmıştır. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğümüzce hazırlanan Salda gölü tabiat parkı gelişim planında Salda Gölü köpek çayı mevkiinde (Orman plajı) yaklaşık 165 dönümlük arazi gençlik kampı olarak ayrılmıştır. Ulusal Kamp Alanının Genişletilmesi İçin Orman Bakanlığından 61 Dönüm Alanın Orman ve Su İşleri Bakanlığından Tahsisin Yapılmasını Gençlik ve Spor Bakanımız tarafından talep edilmiştir” dedi.

“KAMP ALANI İÇİN 1.200 TL ÖDENEK”

20018 yılında 81 ilden gençlerin gelerek kamp yapabilmesi için çalışmaların devam ettiğini bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığından ödenek ayrıldığını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızca Salda gölünde önümüzdeki yıl kamp yapılması için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz bütçesine 1.200.000 TL ödenek gönderilmiştir. Tahsis işlemleri tamamlandıktan sonra 2018 yılında 81 ilden binlerce genç ilimize gelerek kamp yapacaktır. Salda gölü ulusal gençlik kampı öncelikle Yeşilova Salda gölü ve ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak ve il ekonomisine hareket kazandıracaktır” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive